Wybór bieżni – magnetyczna czy elektryczna?

938

Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na kondycję organizmu – to fakt,
z którym trudno polemizować. Niestety nie zawsze można znaleźć dość czasu, aby wyjść na spacer lub pobiegać po lesie, dlatego warto zainwestować w urządzenie, dzięki któremu można ćwiczyć w domu. Znakomicie nadaje się do tego bieżnia, na której można ćwiczyć bez względu na pogodę i bez potrzeby planowania trasy. Jaki model wybrać?

Różnice między bieżnią elektryczną a magnetyczną

Bieżnia magnetyczna, nazywana również mechaniczną, zasilana jest siłą nóg ćwiczącej osoby. Tego typu trening nie jest łatwy, ponieważ szybkość poruszania się jest uzależniona od siły ćwiczącego. Na takiej bieżni biega się głównie „pod górkę”, dlatego trzeba samodzielnie wypracować szybkość i w razie potrzeby zwolnić tempo. Ćwiczenia na bieżni magnetycznej nie grożą upadkiem, lecz należy pamiętać, aby dostosować wysiłek do swoich możliwości. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do przeciążenia, a nawet naderwania stawów – taki sprzęt przeznaczony jest raczej dla doświadczonych biegaczy. Bieżnie magnetyczne są znacznie tańsze niż elektryczne.

Bieżnie elektryczne kosztują więcej niż magnetyczne, ale mogą na nich ćwiczyć także osoby początkujące. Wybór modeli jest bardzo duży, np. na stronie https://specialfitness.pl/15-bieznie-treningowe dostępne są bieżnie różniące się od siebie nie tylko funkcjami i ceną, ale również wielkością czy designem. Taśma do biegania w takim sprzęcie zasilana jest przez prąd, dlatego ćwiczenia są bardzo przyjemne, a dopasowanie poziomu treningu do własnych możliwości jest naprawdę proste. Warto pamiętać, że po ustaleniu tempa biegu nie można biec wolniej – trzeba zmobilizować siły, aby uniknąć upadku.

Zakup bieżni – na co zwrócić uwagę?

Bieżnie do biegania mogą być wykorzystywane zarówno w domu, jak i w profesjonalnej siłowni. Modele przeznaczone do użytku domowego są tańsze, ale nieco mniej wytrzymałe. Cechują się też mniejszymi wymiarami, co ma znaczenie, gdy miejsca nie ma zbyt wiele. Przy wyborze pod uwagę należy wziąć m.in. maksymalne obciążenie, czyli nośność bieżni – większość modeli przeznaczona jest dla osób o wadze nieprzekraczającej 100 kg.

Ważne są też systemy amortyzujące, ponieważ to od nich zależy bezpieczeństwo podczas treningu. Szczególną uwagę powinny tej kwestii poświęcić osoby mające słabsze stawy, dużą nadwagę oraz takie, które miały już jakąś kontuzję. Warto wybrać model, który
z czasem da pole do rozwoju, czyli posiadający regulację szybkości.