Oświęcim – dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

1060
Oświęcim to jedno z tych miast na mapie kraju, które każdy choć raz powinien odwiedzić. Co nie może dziwić, miejscowość kojarzy się przede wszystkim z jednym – z obozem Auschwitz (obecnie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau). Warto jednak wiedzieć, że Oświęcim, choć bez wątpienia naznaczony niezwykle trudną, tragiczną historią, ma do zaoferowania znacznie więcej. Jest też doskonałą bazą wypadową do okolicznych atrakcji i stanowi świetne miejsce na wypoczynek dla całych rodzin. Dlaczego warto go odwiedzić? Gdzie nocować podczas dłuższego pobytu w Mieście Pokoju? Znajdź odpowiedź wraz z klubem travelowym Travelist.pl!

Zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych

Najbardziej znanym z obozów oświęcimskich jest KL Auschwitz I. To właśnie przede wszystkim tu tłumnie każdego dnia ściągają turyści z całego świata. Tutaj też na bramie głównej można przeczytać ironiczny napis Arbeit macht frei („praca czyni wolnym”). Podobne napisy widniały w kilku innych obozach.

Kolejnymi obozami, wchodzącymi w skład kompleksu KL Auschwitz, były: Birkenau, czyli Auschwitz II (mieści się on w Brzezince, nieopodal Oświęcimia), oraz Monowitz, czyli Auschwitz III, w Monowicach. Dodatkowo obóz w Oświęcimiu miał liczne podobozy w najbliższej okolicy, m.in. w Harmężach, Brzeszczach, Rajsku, Pławach, Jawiszowicach, i nieco dalej – w Jaworznie, Libiążu, Gliwicach, Katowicach.

Oświęcimski obóz zagłady jako jedyny widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którą został wpisany w roku 1979.

Nie tylko obóz…

Nie da się ukryć, że większości ludzi w Polsce, a także na całym świecie, Oświęcim już na zawsze będzie kojarzył się z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Jednak jest to piękne, fascynujące miejsce, które warto poznać bliżej także z innej strony.

Mało kto wie o tym, że miasto jest jednym z najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich. Historia Oświęcimia jest długa, bo sięga już XII wieku. Można tu obejrzeć m.in. przepiękny zamek, który obecnie pełni funkcję muzeum. Wznosi się on na wzgórzu, nad rzeką Sołą. Najstarszą częścią zamku jest dobrze zachowana XIII-wieczna wieża.

Pod zamkiem, od strony rzeki, znajdują się wejścia do podziemnych tuneli, wybudowanych w pierwszej połowie XX wieku. Równie interesującym zabytkiem jest przepiękny kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Mieści się on niedaleko rynku, pochodzi z XIV wieku. W mieście zachowana jest także jedna synagoga z początku XX wieku.

Atrakcje okolicy

Oświęcim to doskonała baza wypadowa do wielu atrakcji. Szybko i sprawnie można stąd dotrzeć na przykład do Energylandii – największego w Polsce parku rozrywki mieszczącego się w Zatorze – jak również do Zatorladnu z największym na świecie ruchomym dinozaurem!

Z Oświęcimia w krótkim czasie można dojechać także m.in. do Wadowic, by zwiedzić dom Jana Pawła II, oraz do Wieliczki ze słynną kopalnią soli. Niedaleko stąd do Żywca z przepięknym Jeziorem Żywieckim, do Porąbki z pierwszą w Polsce zaporą wodną, jak również na okoliczne szczyty, z których rozciągają się bajeczne widoki (m.in. Żar i Chrobacza Łąka).

Po aktywnie spędzonym dniu na zwiedzaniu warto zapewnić sobie komfortowy nocleg. Jeśli chodzi o hotele, Oświęcim i okolice oferują spory wybór. Najnowszym nabytkiem Oświęcimia jest fantastycznie położony Hampton by Hilton Oświęcim***. Mieści się on tuż nad rzeką, przy Starym Mieście. Oferuje gościom stylowo urządzone, w pełni wyposażone pokoje. Do dyspozycji oddane są także sala fitness i restauracja serwująca świeże, smaczne potrawy.

Oświęcim jest wart odwiedzenia i bliższego poznania nie tylko ze względu na obecność obozu koncentracyjnego. Choć trzeba go odwiedzić ku przestrodze, by uświadomić sobie skalę okrucieństwa, jakiego się tam dopuszczano, miasto ma znacznie więcej do zaoferowania!