Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

343

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń w tym co ma w głowie i co na stole                                                          prof. Jan Gawęcki

„Racjonalne żywienie jest jednym z istotnych czynników determinujących stan zdrowia społeczeństwa, jego pomyślność i aktywność zawodową. Mając to na uwadze organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych  krajów podejmują różne działania zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy żywieniowej ludności, szczególnie młodego pokolenia. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, wychodząc naprzeciw tym dążeniom, stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół  ponadgimnazjalnych problemem żywienia, upowszechnianie wzorców  racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy.”

Jak co roku, tak i tym razem uczniowie II LO brali udział w eliminacjach okręgowych XXIII OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI . 11stycznia 2019  w ZSP nr 2 w Tomaszowie Maz.  63 uczniów z 35 szkół okręgu łódzkiego rozwiązywało test dotyczący m.in. tematyki wiodącej- Produkty mleczne – technologia  i  rola w żywieniu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. 2 bch- Jakub Kałużny i Lidia Ziętek. Miło nam  poinformować, że Jakub zajął 3 miejsce, a tym samym zakwalifikował się do etapu centralnego, który odbędzie się w dniach 28-30.03.2019 w Szczecinie. Opiekunem uczniów była nauczycielka biologii p. Kinga Marcińczak. Gratulujemy naszemu arbuzowi i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.