Już na morze czas!

481

Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.”
    Te wymowne słowa Marka Twaina są mottem piątego już rejsu po Morzu Śródziemnym na STS Pogoria, na który 8 marca wybiorą się Tomaszowianie. W większości będą to uczniowie szkół Powiatu Tomaszowskiego.
    29 stycznia w auli Naszej Szkoły odbyło się spotkanie organizatorów z uczestnikami rejsu. Szczególnym gościem przedrejsowego spotkania był kapitan Pogorii – pan Andrzej Potulski. Na spotkaniu organizatorzy omówili szczegóły dotyczące wyjazdu, radzili co zabrać i jak się przygotować do rejsu. Pan kapitan opowiadał o organizacji pracy na statku,
o obowiązkach, które czekają załogę, ale także o miejscach, do których możemy dopłynąć.
    Wprawdzie worki i torby żeglarskie jeszcze nie zostały spakowane, ale myślami wielu z nas jest już na pokładzie tej pięknej trójmasztowej barkentyny. Dla większości załogi, będzie to pierwsze spotkanie z „dużymi żaglami”, a być może nawet pierwsze spotkanie z żeglarstwem. Do odbycia rejsu nie jest bowiem wymagane żadne doświadczenie żeglarskie. Liczy się jedynie dyscyplina i chęć współpracy, a przede wszystkich chęć przeżycia niezwykłej przygody. Część załogi na pokład Pogorii wraca już po raz kolejny, ale bez wyjątku dla wszystkich rejs to ogromne przeżycie. Nocne wachty, praca na rejach czy bukszprycie, nawigowanie i sterowanie tak dużym żaglowcem, to wrażenia, które długo pozostają w pamięci.
    Rejs to również okazja zdobycia stażu morskiego wymaganego przy zdobywaniu kolejnych stopni żeglarskich. Wyprawa jest oczywiście również okazją do zwiedzania pięknych zakątków Europy. Podczas poprzednich rejsów dotarliśmy do Antibes, słynnego z festiwali filmowych i alei gwiazd Cannes, słonecznej Nicei, Monte Carlo. Odwiedziliśmy porty północnej Italii: San Remo – miasto słynące z festiwali piosenki, Portovenere, Loano, Imprię, a nawet urokliwe Portofino. Byliśmy również na Korsyce. Kotwiczyliśmy w przepięknej, otoczonej górami zatoce Porto oraz cumowaliśmy w Calvi, w mieście w którym prawdopodobnie urodził się Krzysztof Kolumb i dotarliśmy do położonego na samym południu Korsyki – Bonifacio.
Przypomnijmy, że współorganizatorem rejsu jest działający w ZSP nr 1 Szkolny Klub Żeglarski „Szkwał”, a na rejs jedzie 6 uczniów naszej szkoły.

Nowe porty, nowe przygody przed nami….