Kursy językowe za granicą – jakie są możliwości łączenia wyjazdu z nauką?

1206

Nauka języków obcych przychodzi o wiele lepiej, gdy mamy styczność z „żywym” językiem, a nie tylko tym książkowym, którego często uczymy się w szkole czy na kursach językowych. Dlatego warto zastanowić się nad połączeniem nauki języka z wyjazdem zagranicznym. Może on przyjąć różne formy. Coraz więcej firm specjalizujących się w nauce języków obcych oferuje swoim klientom propozycje kursów językowych, które odbywają się za granicą. Jakie formy nauki języka obcego poza granicami kraju można wybrać? Co daje nam taka forma nauki?

Jakich języków można się uczyć za granicą?

Poza granicami naszego kraju można uczyć się praktycznie każdego języka. Trzeba jedynie wybrać odpowiednią szkołę językową, która w swojej ofercie będzie miała wybrany przez nas język. W większości przypadków szkoły oferujące kursy zagraniczne w swojej ofercie mają język angielski i niemiecki, gdyż są do bardzo popularne języki. Dodatkowo wiele firm proponuje również naukę języka hiszpańskiego. Jednak tylko niektóre, takie jak np. EF Education Sp. z o.o. w swojej ofercie mają 11 języków do wyboru. Możliwość nauki angielskiego w Nowym Jorku, niemieckiego w Berlinie czy japońskiego w Tokio to nie tylko szybsze przyswojenie sobie języka, to także okazja do tego, aby przeżyć niesamowitą przygodę. Wszystkie miejscowości, w jakich odbywają się kursy językowe organizowane przez wspomnianą firmę można sprawdzić na stronie internetowej wspomnianej firmy.

Jakie są formy językowych za granicą?

Kursy językowe mogą przybierać różne formy dostosowane do potrzeb osób pragnących nauczyć się języka obcego. Mogą to być wyjazdy językowe w formie obozów lub kolonii, które kierowane są głównie do dzieci i młodzieży. Taki kurs to idealne rozwiązanie na ciekawe spędzenie czasu w wakacje czy zimowe ferie. Dorośli chętniej korzystają z krótszych form kursów językowych, na które można wyjechać w czasie urlopu wypoczynkowego w pracy. Takie wyjazdy zazwyczaj trwają od dwóch do dwudziestu czterech tygodni. Czas kursu dostosowany jest do indywidualnych wymagań osoby w nim uczestniczącej.

Jeżeli dysponujemy większą ilością czasu możemy zdecydować się na opcję „Rok językowy za granicą”. Taki wyjazd trwa sześć, dziewięć lub jedenaście miesięcy i jest to połączenie nauki języka z lekcjami w zagranicznej szkole. Taka opcja pozwala na przygotowanie się do egzaminów lub zdobycie doświadczenia zawodowego. Jest to szczególnie ciekawa opcja dla osób, które ukończyły szkoły średnie lub studnia i przed podjęciem dalszych życiowych decyzji, chcą wyjechać za granicę.

Co daje nauka języka obcego za granicą?

Korzyści, jakie płyną z nauki języka obcego poza granicami naszego kraju nie można przecenić. Przede wszystkim w czasie takiego wyjazdu mamy kontakt z językiem, jakiego na co dzień używają mieszkańcy danego kraju. Dlatego o wiele lepiej przychodzi nam nauka komunikowania się w języku obcym. O wiele łatwiej jest też przełamać tak zwaną blokadę językową, która powoduje to, że często boimy się rozmawiać w obcym języku. W czasie takiego wyjazdu praktycznie na każdym kroku mamy kontakt z językiem obcym, gdyż zajęcia odbywają się zazwyczaj z native speakerem, a gdy wyjdziemy na zakupy czy na zwiedzanie miasta, będziemy musieli porozumiewać się w danym języku.

Dużą zaletą takich wyjazdów jest to, że oprócz nauki języka, pozwalają także na lepsze poznanie kultury, historii i obyczajów danego kraju. Oprócz tego w czasie takiego wyjazdu można poznać wiele ciekawych ludzi – zarówno innych uczestników kursy, jak i lokalnych mieszkańców. Czasami takie znajomości przeradzają się w długoletnie przyjaźnie.

Ważne jest też to, że takie wyjazdy są w pełni dopasowane do potrzeb uczestników, zarówno jeśli chodzi o długość kursu, jak i jego poziom. Są wyjazdy językowe organizowane dla różnych grup wiekowych oraz dla osób początkujących, zaawansowanych, a także takich, które chcą poznać język zawodowy, przykładowo język biznesowy czy medyczny, w którym wymagana jest znajomość określonego słownictwa, często odmiennego od tego, jakiego używa się na co dzień.