Sztaplarka – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć!

2207

Sztaplarka, to słowo znane i często wykorzystywane w środowisku, gdzie magazynowanie oraz transport są istotnymi czynnościami dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Termin ten wywodzi się z języka niemieckiego „stapeln” i oznacza „układanie w stos”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sztaplarek oraz tego czym dokładnie są i w jaki sposób za ich pomocą przedsiębiorcy usprawniają pracę w firmach, to zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Tak naprawdę sztaplarka, to nic innego jak znany nam wszystkim wózek jezdniowy podnośnikowy lub po prostu wózek widłowy. Historia sztaplarek sięga lat 20. XX wieku, kiedy pojazdy te po raz pierwszy pojawiły się w firmie Clark Company (obecnie Clark Material Handling Company). Na przestrzeni lat zaczęto doceniać funkcjonalność sztaplarek, które coraz częściej zaczęły pojawiać się w branżach, t.j. rolnictwo, lotnictwo oraz wszędzie tam, gdzie transport ładunków stanowił istotny element pracy.

Interesuje Cię historia sztaplarek? Jeśli tak tu dowiesz się o nich więcej.

Sztaplarka – budowa

Budowa wózka widłowego nie jest bardzo skomplikowana, jednak należy mieć na uwadze, że poznanie budowy użytkowanego pojazdu jest istotne chociażby, ze względów BHP. Co więcej znajomość działania obsługiwanego sprzętu może uchronić operatora wózka oraz innych pracowników przed konsekwencjami, w postaci groźnego wypadku czy uszkodzenia transportowanego towaru.

Poniżej zostały wyszczególnione podstawowe elementy sztaplarki.

Widły – jest to charakterystyczna część dla wózków widłowych, która kształtem przypomina literę „L”. Widły, służą do przenoszenia oraz podnoszenia towarów.

Maszt – ten element znajduje się na przodzie pojazdu i jego zadaniem jest podnoszenie, jak i opuszczaniu ładunków. W zależności od rodzaju wózka, maszt może mieć od kilku do kilkunastu metrów. Wyróżnia się trzy typy masztów: Pojedynczy, Duplex i Triplex.

Karetka – do tej części sztaplarki przymocowane są widły wózka. Często element ten nazywany jest „płytą czołową pojazdu”. Karetka porusza się po tzw. rolkach wzdłuż prowadnic, elementy te zapewniają karetce równoległe położenie względem masztu.

Silnik – w wózkach spalinowych montowane są silniki na benzynę czy też olej napędowy. W innych rodzajach wózków wyróżnimy silniki zasilane gazem LPG, lub akumulatorem na prąd elektryczny.

Siłownik podnoszenia – część ta odpowiada za unoszenie masztu oraz ładunku.

Pokrywa silnika – chroni silnik, przez co wiele wózków bez problemu może być wykorzystywanych na zewnątrz, nawet podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Rama – zadaniem tzw. “klatki bezpieczeństwa” jest osłona operatora na wypadek wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Koła i opony – od nich zależy przyczepność pojazdu, jak i jego wydajność. Wyróżniamy opony elastyczne pełne i pneumatyczne.

Sztaplarka – rodzaje

Istnieje kilka podziałów sztaplarek, jednak najpopularniejszy to podział, ze względu na zastosowany rodzaj napędu. W tym przypadku wyróżnia się sztaplarki:

 • spalinowe,
 • elektryczne,
 • napędzane gazem.
Sztaplarka wszystko co powinieneś o niej wiedzieć rodzaje

Sztaplarka z silnikiem napędzanym benzyną, bardzo dobrze sprawdza się przy pracach na zewnątrz, gdzie mogą panować trudne warunki atmosferyczne. Co więcej ten rodzaj wózka widłowego produkuje znaczną ilość spalin, dlatego nie zaleca się wykorzystywania go w pomieszczeniach zamkniętych.

Wózki widłowe elektryczne znajdują przeznaczenie w różnego rodzaju pracach. Są one odpowiednie zarówno do prac wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Szeroki wybór sztaplarek elektrycznych znajdziesz tutaj.

Wózki LPG, pojazdy te są napędzane gazem, posiadają dodatkowo miejsce, w którym umiejscowiona jest butla gazowa. W porównaniu do wózków elektrycznych czy spalinowych wyznaczają się niskim kosztem eksploatacji.

Sztaplarka – wykorzystanie

Coraz chętniej wybierane są sztaplarki z napędem elektrycznym, co wynika z wielu możliwości ich wykorzystania. Obecnie wózki widłowe są bardzo popularne w miejscach, takich jak:

 • magazyny,
 • centra logistyczne,
 • składy budowlane,
 • lotniska,
 • duże sklepy spożywcze,
 • porty,
 • fabryki,
 • zakłady produkcyjne, oraz wszędzie tam gdzie niezbędny jest transport dużych i/lub ciężkich towarów.

Sztaplarka – czy jest przydatna?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które prowadzi firmę, jednak jeśli w Twoim przedsiębiorstwie większość pracowników każdego dnia musi transportować wiele produktów, to sztaplarka może okazać się dobrym rozwiązaniem! Wszystko dlatego, iż inwestycja w wózek widłowy odciąży pracowników, co może znacznie wpłynąć na poprawę jakość świadczonych usług w Twojej firmie.

Warto mieć na uwadze fakt, iż na rynku wózków jest wiele sztaplarek nowych, jak i używanych. Jeśli zastanawiasz się, na którą opcję się zdecydować, przeanalizuj przede wszystkim potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Używane sztaplarki charakteryzują się zdecydowanie niższymi cenami, niż nowe wózki widłowe, a co więcej, zakup używanej maszyny od sprawdzonego dealera daje nam gwarancję, iż sztaplarka będzie działać prawidłowo. W wielu miejscach, gdzie prowadzona jest sprzedaż sztaplarek obowiązuje okres gwarancyjny na kupowany używany sprzęt, który trwa nawet przez dwa lata!

Należy pamiętać, iż każdy rodzaj sztaplarki powinien być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem, gdyż nieprawidłowa eksploatacja pojazdu prowadzi do jego szybszego zużycia, a także może być niebezpieczna dla osób znajdujących się w pobliżu!

Szukasz używanej sztaplarki od sprawdzonego dealera wózków widłowych? Zobacz tutaj!

Sztaplarka wszystko co powinieneś o niej wiedzieć rodzaje

Podsumowanie

Sztaplarka to wielofunkcyjne narzędzie, które w zależności od potrzeb firmy oraz dobranego osprzętu może wspomóc i usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, przyczyniając się tym samym do podniesienia zysków z prowadzonej działalności! Rynek wózków widłowych jest bogaty w różne rodzaje sztaplarek, a także daje możliwość wyboru między używanymi i nowymi widlakami, dzięki czemu firmy z mniejszym i większym kapitałem mają wiele możliwości, w kwestii wyboru idealnej sztaplarki do swojego przedsiębiorstwa. Ponadto, niektórzy dealerzy wózków widłowych dają możliwość wynajmu maszyny, co pozwala na wykonanie w sprawny sposóbokresowych prac związanych z transportem bliskim.