Jak zadbać o zdrowie podczas podróży po Europie?

3127

Planujesz wyjazd wakacyjny? A może wybierasz się na późne ferie zimowe? Bez względu na powód i cel podróży, powinieneś właściwie zadbać o ochronę, zwłaszcza zdrowotną. Przeczytaj niniejszy artykuł i sprawdź, o co zadbać, by ochrona była jak najszersza. Dowiedz się, czym jest i przed czym chroni karta EKUZ. Porównaj ją ze standardowym ubezpieczeniem turystycznym. Wybierz opcję dla siebie.

Karta EKUZ – cóż to takiego?

Karta EKUZ jest dokumentem, który upoważnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w dokładnie takim stopniu, w jakim przysługuje ona obywatelom. Jej pełna nazwa – po rozwinięciu skrótu – brzmi Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak się pewnie domyślasz, nie bez powodu pierwsze słowo brzmi „europejska”. Otóż z karty EKUZ skorzystasz wyłącznie na terenie Europy.

Mimo iż niewątpliwie bardzo przydatna, karta EKUZ ma znaczące ograniczenia. Skoro działa w takim zakresie, w jakim niepodatne są usługi NFZ-u w danym kraju, nie pokryje tych czynności – np. transportu medycznego, zabiegu, konsultacji specjalistów – które w danym państwie są prywatne. Jeśli trafisz do kraju, w którym opieka medyczna jest w 100% prywatna, płatna, EKUZ na niewiele Ci się przyda.

Przeczytaj o karcie więcej, by przed podróżą po Europie rozwiać wszelkie wątpliwości: https://kioskpolis.pl/europejska-karta-ubezpieczenia-zdrowotnego-krok-po-kroku/.

Ubezpieczenie medyczne jako uzupełnienie karty EKUZ

Świetnym uzupełnieniem – ale nie tylko, o czym za chwilę – zakresu ochrony gwarantowanego przez kartę EKUZ jest ubezpieczenie medyczne, wchodzące w skład podstawowej polisy turystycznej. Jeśli za granicą będziesz potrzebował skorzystać z płatnych usług medycznych, pokryciem kosztów zajmie się ubezpieczyciel.

W ramach ubezpieczenia medycznego możesz liczyć m.in. na nieodpłatne:

– transport medyczny,

– transport do kraju, jeśli nie będziesz w stanie wrócić samodzielnie,

– transport zwłok osoby ubezpieczonej do kraju,

– leczenie i hospitalizacja

– wizyty domowe i konsultacje specjalistów,

– zakup leków i środków medycznych,

– zabiegi i operacje.

Ale – jak wspomnieliśmy – ubezpieczenie medyczne to nie tylko rozszerzenie dla karty EKUZ. Poza Europą to wręcz jedyny sposób na zapewnienie sobie pełnej ochrony medycznej. Z uwagi na odmienne waluty za granicą zapłacisz za leczenie znacząco więcej niż w Polsce. Czy chciałbyś podczas podróży do Azji czy Ameryki musieć opłacić pobyt w szpitalu z własnej kieszeni? Raczej nie.

Czym jest suma ubezpieczenia?

Podczas wybierania ubezpieczenia turystycznego z polisą medyczną warto znać pojęcie sumy ubezpieczenia. Jest to maksymalna liczba środków pieniężnych, jakie możesz uzyskać w przypadku nieprzewidzianej sytuacji uwzględnionej w zakresie ochrony. Jeśli wybierasz się do kraju, w którym sytuacja społeczno-polityczna jest niestabilna lub planujesz spędzać czas bardzo aktywnie, powinieneś zadbać o wyższą sumę ubezpieczenia. Różnicę pomiędzy sumą a poniesionymi za granicą wydatkami będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Sprawdź też, jakie sumy przypadają na poszczególne składniki ubezpieczenia. Zadbaj o to, by ubezpieczenie medyczne oraz ratownictwo miały wysokie koszty ochrony.