Powiatowe Ostatki za Nami

667

Autor: Starostwo Powiatowe

Już po raz dwunasty w ostatni wtorek karnawału 5 marca 2019 r. w Łaznowie gm. Rokiciny odbyły się XII Powiatowe Ostatki . Zapusty to ostatni dzień hucznego świętowania. Ten staropolski zwyczaj i obrzęd stał się tradycją regionalnego kultywowania w Gminie Rokiciny.

Gospodarzami spotkania byli Starosta Tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i Wójt Gminy Rokiciny Jerzy Rebzda.

Do tegorocznego Konkursu Ostatkowego zgłosiły się reprezentacje z 7 gmin powiatu tomaszowskiego: Zespół Ludowy „ŁUCYBABKI” gm. Ujazd, KGW Czerwonki gm. Żelechlinek, Zespół Ludowy „BRZUSTOWIANIE” gm. Inowłódz, KGW Katarzynki gm. Rzeczyca, KGW z Lubochni gm. Lubochnia, Zespół „LUDOWIACY OD BĘDKOWA” gm. Będków, KGW z Godaszewic gm. Tomaszów Mazowiecki.

Każda z gmin miała 10 minut na zaprezentowanie na scenie programu artystycznego oraz przebrania, nawiązujących do naszej rodzimej tradycji ludowej.

Komisja Konkursowa w składzie: Mariusz Węgrzynowski Starosta Tomaszowski, Elżbieta Łojszczyk Członek Zarządu Powiatu, Jerzy Rebzda Wójt Gminy Rokiciny, Wacława Bąk Przewodnicząca Rady Powiatu oraz Aneta Waszczykowska Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich miała twardy orzech do zgryzienia.

Wszystkie gminy postarały się o barwne, ciekawe przebrania i atrakcyjny, bogaty program artystyczny. Najlepsza okazała się drużyna gminy Inowłódz – Zespół Ludowy Brzustowianie.

Nagrody w tegorocznym konkursie ufundował Starosta Tomaszowski.

Wśród zaproszonych gości byli m.in Senator RP Rafał Ambrozik, Poseł na Sejm RP Dorota Rutkowska, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Wojciechowski, Zarząd Powiatu Tomaszowskiego, Radni Rady Powiatu, Wójtowie Powiatu Tomaszowskiego, przedstawiciele urzędów i jednostek działających na terenie powiatu tomaszowskiego, mieszkańcy powiatu.

Zabawa trwała do północy , bo następnego dnia rozpoczyna się Wielki Post, który dla chrześcijan jest czasem pokuty, wyciszenia i umartwienia.

Przypadająca na 6 marca Środa Popielcowa inauguruje 40- dniowy okres, który ma przygotować wiernych na obchody Świąt Wielkanocnych