150 urodziny Okresowego Układu Pierwiastków Chemicznych

492

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) i UNESCO ogłosiło rok 2019 „Międzynarodowym Rokiem Okresowego Układu Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019)”.

Ceremonia uroczystego otwarcia międzynarodowego roku układu okresowego pierwiastków chemicznych w 150  rocznicę „okrycia”, miała miejsce 29 stycznia 2019 roku w siedzibie UNESCO w Paryżu. W naszej szkole, II LO w Tomaszowie Mazowieckim, uroczystości urodzinowe miały miejsce w czwartek, 7 marca 2019 roku. Szkolny Klub UNESCO oraz uczniowie klas pierwszych biologiczno-chemicznej i medycznej razem z Kołem Naukowym Chemików WAT zaprosili uczniów II LO do świętowania „urodzin” Tablicy Mendelejewa.

Na marcowe obchody w nasze szkole zdecydowaliśmy się ze względu na fakt, że marzec 1869 roku uważa się za miesiąc ukończenia prac Dmitrija Mendelejewa nad stworzeniem Tablicy Pierwiastków – jednego z najważniejszych osiągnięć nauki, na którym opierają się chemia oraz fizyka i biologia. Z tej okazji zaprosiliśmy gości nie tylko ze szkoły ale i z zaprzyjaźnionego tomaszowskiego gimnazjum, „przygotowaliśmy” urodzinowy tort, który upiekła mama jednej z uczennic, a  nasza szkolna młodzież upiekła babeczki z symbolami pierwiastków. Nie zabrakło balonów napełnionych helem.

Czwartkowe zajęcia z Kołem Naukowym Chemików WAT poprowadzili mgr inżynier Łukasz Gutowski, mgr inżynier Marcin Hara, inżynier Konrad Skorbisz, podchorąży Mateusz Szymański, oraz nasi absolwenci podchorąży Dawid Porwański i Wojciech Lasek. Studenci cywilni i podchorążowie przygotowali i przeprowadzili specjalnie na tę okazję przygotowaną prelekcję połączoną z pokazem „Pierwiastki chemiczne wokół nas”. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć niesamowite doświadczenia, ale także, niektóre z nich samodzielnie przeprowadzić.

Uczeń klasy biologiczno-chemicznej, Filip Pęczek,  koordynował stworzenie Tablicy Mendelejewa i umieszczenia jednej ze ścian naszej szkoły, którą będzie można podziwiać przez najbliższych kilka tygodni. Urodziny stały się nie tylko okazją do poznania Tablicy Mendelejewa, ale i poznania uczniów z II LO. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wydarzenia podzielają naszą opinię.