Precyzyjne cięcie laserem

4285

Obróbka metalu wykorzystuje wiele różnych technik. Niektóre z nich są amatorskie, inne przestarzałe, a warto pamiętać, że nowoczesne narzędzia pozwalają uzyskać przede wszystkim rewelacyjny efekt, który dodatkowo nie niszczy tworzywa, jest ekonomiczny i bezpieczny. Zobacz, w jakich sytuacjach można skorzystać z profesjonalnych usług takich jak cięcie laserowe.

  1. Cięcie blach pod lupą
  2. Laserowe ostrze
  3. Podstawowe zalety użycia lasera w obróbce metali

Cięcie blach pod lupą

Niewątpliwie cięcie laserem https://www.laserfabryka4x4.pl/ jest jedną z najskuteczniejszych opcji. Poza tym to niezwykle nowoczesny i popularny sposób. Żeby wykonać całą procedurę, należy pamiętać, że będziemy potrzebować gazu ochronnego tnącego lub gazu czynnego. To właśnie azot, argon lub powietrze sprawiają, że powierzchnia przecięcia się nie utlenia, a także chronią przed spalaniem się łatwopalnych materiałów. Wykorzystanie gazów w procesie cięcia sprawia, że proces jest szybszy, a precyzja większa.

Laserowe ostrze

Laserowe cięcie blach wykorzystuje poza charakterystyczną wiązką system soczewek i luster. To właśnie one powodują, że osiągana jest bardzo wysoka temperatura, która topi metal, a my uzyskujemy cienką i precyzyjnie wykończoną szczelinę. Przede wszystkim laser wykorzystywany jest do cięcia stali o różnej grubości, ale można również tę technikę zastosować przy obróbce miedzi, brązu czy tytanu. Najczęściej oczywiście zastosowanie tych technologii wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu, a jej najważniejszą zaletą jest to, że po zakończeniu cięcia nie trzeba wykonywać dalszej obróbki. Co za tym idzie, to niezwykle oszczędna metoda zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i czasu.

Podstawowe zalety użycia lasera w obróbce metali

Cięcie blach laserem to niezwykle popularna technika, która oczywiście wymaga najwyższej klasy urządzeń a także dokładności na każdym etapie procesu. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie uzyskać każdy kształt, a kolejne elementy są dokładnie takie same. Poza tym cięcie jest szybsze i bardziej wydajne, a gładkie krawędzie nie wymagają już żadnych dodatkowych obróbek. Co za tym idzie, nie ma efektu ząbkowania lub charakterystycznego żwiru. Dlatego właśnie laser wykorzystuje się zarówno do cięcia dużych elementów, jak i niewielkich detali. Z założenia również ta technologia minimalizuje ilość odpadów oczywiście przy optymalnym zaprogramowaniu ścieżki cięcia oraz odpowiednim rozmieszczeniu wzorów na arkuszu metalu. Oszczędność materiału uzyskujemy również przez to, że sama wiązka lasera jest niezwykle cienka i precyzyjna, a prędkość jej działania doskonale wpływa na długość całego procesu.