Jak nauczyć dziecko języka obcego?

418

Oswajanie dziecka z językiem obcym najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Wtedy też maluch łatwej przyswaja wiedzę, a później  nie ma problemu  z płynnym mówieniem oraz zrozumieniem w innym języku.

Malowanki, łamigłówki

Do maluszka najlepiej dotrzeć przez zabawę i połączenie dźwięku z obrazem. Trzylatek nie może być zmuszany do zapamiętywania obcych słówek, ani do powtarzania ich. Nowe treści zostają automatycznie przyswajane podczas malowania czy wyklejania książeczki, w której znajdują się obce słowa, którymi podpisane są obrazki. Można dziecku czytać i zachęcać do kolorowania czy oglądania, ale nigdy nie na siłę. Język angielski musi kojarzyć się maluchowi z zabawą, do której chętnie się wraca.

W świecie dźwięku i obrazu

Dla trochę starszych dzieciaków ciekawą form nauki mogą być książki elektroniczne, które czyta się na tablecie lub na czytniku. Niektórzy wolą uczyć się ze słuchania, dlatego książka mówiona także może być świetnym rozwiązaniem. Oprócz tego, warto puszczać dziecku bajki po angielsku lub krótkie filmiki ze scenkami sytuacyjnymi, wypisując nowe obce słówka na fiszkach. Pomocne są także piosenki, których dziecko może słuchać lub śpiewać razem z tobą.

Książki dla starszaków

Osłuchanie się w języku obcym i oczytanie to podstawa. Nie wystarczy nauczyć się nowych słówek, ale trzeba rozumieć język, czuć go prawie tak, jak swój. Oprócz oglądania i mówienia w języku obcym konieczne jest czytanie książek obcojęzycznych. Gdzie się w nie zaopatrywać? Jeśli chcesz, aby dziecko miało książki tylko i wyłącznie dla siebie, aby mogło zawsze do nich wracać, wybierz dobra księgarnię internetową, dystrybuującą tytuły obcojęzyczne. Przykładem takiego miejsca jest księgarnia ABE-IPS https://www.abe.pl/ , ferująca mnóstwo różnych książek w języku angielskim. Są to publikacje o różnym stopniu zaawansowania – dla podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, pełne wiedzy i koloru.

Kursy językowe

Już pięciolatki wyjeżdżają na kursy zagraniczne, aby uczyć się angielskiego w grupie swoich rówieśników z różnych narodowości. Kursy dla najmłodszych organizowane są przeważnie wspólnie dla dzieci i rodzica. Tutaj opcje są dwie : dziecko uczy się, a rodzic sprawuje jedynie nad nim pieczę lub uczą się obydwoje, ale w swoich grupach wiekowych. Kursy zagraniczne to świetna sprawa, bo oprócz obycia się z językiem dziecko poznaje kulturę i zabytki danego kraju. Łączy więc przyjemne z pożytecznym.