Dwunastka zaświeciła na niebiesko

485

Autor: SP Nr 12 im. Jana Pawła II

Drugiego kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu.

Dwunastka zaświeciła na niebiesko!

Celem inicjatywy było zwiększenie świadomości na temat autyzmu. Jego główne hasło to: „Nie bądź zielony w temacie autyzmu. 2 kwietnia bądź niebieski”. Niebieskie działania polegały na tym, aby ubrać się na niebiesko oraz zmienić wyświetlacz w telefonie na niebieski. Cała społeczność szkolna wykazała solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.

Ważniejszym od ubioru było jednak poszerzenie wiedzy na temat autyzmu oraz poznanie specyfiki zaburzenia – o co zadbali nauczyciele. Na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzenia w szkole pojawiły się plakaty informujące o samej inicjatywie, jak i ukazujące główne symptomy autyzmu w wieku przedszkolnym i szkolnym. Powstało również wydarzenie na Facebookowym fanpage Samorządu Uczniowskiego, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorów.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka dostępna dla wszystkich odwiedzających szkołę, a w szczególności adresowana do uczniów SP12. Wykorzystano w tym celu jeden z elementów kampanii społecznej „Autyzm. Codzienność… pod hasłem: Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj”– komiks, ukazujący różne zachowania osób z ASD w środowisku szkolnym, a więc w środowisku bliskim dzieciom. W klasach odbyły się pogadanki na temat autyzmu, projekcja filmu „Amazing things Happen”, zajęcia plastyczne.

Starsi uczniowie oraz rodzice mogli skorzystać z krótkiego „Przewodnika po autyzmie”, który dotyczył wybranych, najważniejszych kwestii związanych z zaburzeniem: etiologii, przyczyn, cech charakterystycznych oraz tego co najważniejsze- w jaki sposób można pomóc osobie z autyzmem, aby podkreślić jej pełną wartość oraz w pełni zaakceptować w społeczeństwie.