Strajk nauczycieli

618

Autor: Urząd Miasta

W poniedziałek 8 kwietnia w szkołach rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Aktualnie wszystkie placówki oświatowe w Tomaszowie Mazowieckim są czynne. Dyrektorzy szkół i przedszkoli deklarują, że zapewnią opiekę przedszkolakom i uczniom, którzy podczas protestu nauczycieli przyjdą do placówek.

Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty nie są zagrożone. Zgodnie rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji, w Tomaszowie Mazowieckim skompletowane zostały już składy egzaminacyjne.

W trakcie strajku rodzice mogą skorzystać z oferty Ośrodków Kultury, Biblioteki, Muzeum, Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych czy Areny Lodowej.

Zgodnie z obowiązującym prawem jeden wychowawca/ opiekun/ nauczyciel przypada na 25 dzieci. W tomaszowskich szkołach i przedszkolach zajęcia opiekuńczo – wychowawcze prowadzą dyrektorzy i nauczyciele, którzy nie biorą udziału w strajku. 

Nauczyciele mają prawo protestować. Insynuowanie, że z tego powodu będą zwalniani jest ciosem poniżej pasa. Odbieram to mocno osobiście, bo sam przez wiele lat nauczałem – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Dla mnie jako gospodarza miasta wszystkie grupy zawodowe są ważne, bo ważni są mieszkańcy, bez względu na wiek, płeć czy przekonania. Jako samorządowiec, skupiam się teraz na organizacji pracy, tak by nie ucierpiały na tym dzieci czy rodzice. Odbywa się mnóstwo spotkań, na których wypracowujemy różne rozwiązania, robimy co w naszej mocy i chcemy skorzystać z każdej możliwej formy wsparcia rodziców. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców miasta. Egzaminy nie są zagrożone. Skompletowaliśmy komisje egzaminacyjne w każdej z placówek. Już dziś, deklaruję też, że wszyscy pracownicy instytucji miejskich mogą przyprowadzić w czasie strajku do pracy swoje dzieci. Zapewnimy im opiekę. Zachęcam również przedsiębiorców do podobnej pomocy pracownikom. Jako Tomaszowianie powinniśmy się wspierać! – dodaje.

Do Urzędu Miasta cały czas spływają informacje dotyczące protestu. O sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Oferta na czas strajku

Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych

ORDN zapewnieni opiekę nad dziećmi w godzinach 7.30-15.30. Jednostka dysponuje w pełni wyposażoną świetlicą (gry i zabawy edukacyjne, basen z piłkami, wykonywanie prac manualnych, plastycznych, układanie puzzli, gry i zabawy organizowane przez pedagoga), salką rehabilitacyjną (gimnastyka w formie zabawy). Liczba miejsc ograniczona. Zapisy telefoniczne: 44 724 10 45

Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego

Jednostka świadczy opiekę nad dziećmi w godzinach 8.00 – 15.45 Liczba miejsc ograniczona. Zapisy telefoniczne: 44 724 48 48

Miejskie Centrum Kultury

Jednostka będzie dostępna dla dzieci od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00

Filia MOK, ul. Browarna 7 – 44 724-42-93, 44 724-53-23

Filia DOK, ul. Gminna 37/39 – 44 723-15-15

Filia TKACZ, ul. Niebrowska 50 – 44 724-51-92

Liczba miejsc ograniczona.

MCK zaprasza również osoby chętne do współpracy w ramach wolontariatu.

Miejska Biblioteka Publiczna

Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy na pl. Kościuszki 18 zaprasza  najmłodsze dzieci na gry i zabawy, seanse filmowe,  głośne czytanie i zabawy z książką oraz warsztaty plastyczne w godzinach 8.00 – 16.00. Liczba miejsc ograniczona.  Zgłoszenia telefonicznie: 44 724 67 06.

Arena Lodowa

Obiekt będzie dostępny w godzinach 7.30 – 16.30. Dzieci będą mogły korzystać z toru wrotkarskiego, boiska wielofunkcyjnego, bieżni czy rowerków treningowych. Liczna miejsc ograniczona. Zapisy telefonicznie 576 385 885

Powierzenie dziecka wymaga pisemnej zgody rodziców. Odpowiednie formularze dostępne są w placówkach.