„Fraktal na stulecie” Polskiego Towarzystwa Matematycznego

913

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Z okazji Jubileuszowego Roku Matematyki 243 uczniów z dziewięciu klas II Liceum ułożyło w piątkowe popołudnie 5 kwietnia 2019r. piąty etap Trójkąta Sierpińskiego. Trzy grupy po 81 osób odtworzyło fraktal wybitnego polskiego matematyka, Wacława Sierpińskiego, w dwóch wersjach kolorystycznych: biało-czerwono-zielonej i granatowo-mundurkowej. Do wspólnej zabawy zaprosiło nas Polskie Towarzystwo Matematyczne, wspierane przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.

Trójkąt Sierpińskiego został stworzony przez Wacława Sierpińskiego w 1915 roku i nie był jedynym fraktalem tego polskiego matematyka.  Wacław Sierpiński jest także autorem innego fraktala zwanego Dywanem Sierpińskiego. Fraktal ten otrzymuje się z kwadratu za pomocą podzielenia go na dziewięć kwadratów, usunięcia środkowego kwadratu i ponownego rekurencyjnego zastosowania tej samej procedury do każdego z pozostałych ośmiu kwadratów. Tak jak setki innych szkół, my odtworzyliśmy Trójkąt Sierpińskiego i zrobiliśmy to na szkolnym orliku, co zostało uwiecznione dla potomnych na zdjęciach i filmie. Dokumentacja fotograficzna układania trójkąta zostanie przesłana i umieszczona na stronie Jubileuszowego Roku Matematyki.

100 lat to za mało

Towarzystwo Matematyczne w Krakowie zostało założone 2 kwietnia 1919 roku. Następnie przekształciło się w Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM). Stuleciu PTM będą towarzyszyć liczne wydarzenia nie tylko naukowe, ale także popularyzujące matematykę, a kulminacją obchodów będzie Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich, który odbędzie się w Krakowie w dniach 3-7 września 2019. W związku z Jubileuszowym Rokiem Matematyki 2019 PTM zaprosiło szkoły i uczelnie wyższe do wspólnej zabawy i układania Trójkąt Sierpińskiego.

Co o fraktalach każdy arbuz wiedzieć powinien

W znaczeniu potocznym fraktalem nazywamy obiekt, którego części są podobne do całości lub obiekt ukazujący subtelne detale w wielokrotnym powiększeniu. Fraktale są tworami matematycznymi, które mają zastosowanie w życiu codziennym. Obecnie prawie każdy telefon komórkowy korzysta z wbudowanej anteny fraktalnej. Wiele odpowiedników fraktali istnieje w otaczającej nas naturze. Przykładem mogą być płatki śniegu, system naczyń krwionośnych, systemy wodne rzek, błyskawice, chmury, fiordy, prądy zatokowe czy formacje skalne. Fraktale są obiektami często występującymi w grafice komputerowej, bowiem wiele programów komputerowych tworzonych jest specjalnie w celu otrzymywania obrazów fraktalnych.

Jedną z metod tworzenia fraktali jest wykorzystywanie pewnych specjalnych funkcji matematycznych. Powstające obiekty są często zbiorami mającymi względnie prostą definicję matematyczną i naturalny (poszarpany lub kłębiasty) wygląd. W ten sposób możemy otrzymać fraktale o ciekawych nazwach: zbiór Cantora, trójkąt Sierpińskiego, kostka Mengera, paproć Barnsleya, krzywa Kocha, smok Heighwaya.

Czy to wszystko, na co nas stać?

Jeśli macie jakiekolwiek inicjatywy i chcielibyście je zrealizować w ramach Jubileuszowego Roku Matematyki, jesteśmy tu, by pomóc Wam wprowadzić je w życie.