Kategorie regałów magazynowych

519

Prowadząc firmę posiadającą magazyny i przechowującą różnego typu materiały musimy odpowiednio zaaranżować nasz magazyn. Najlepszym sposobem na optymalne zagospodarowanie przestrzeni jest wybór odpowiednich regałów magazynowych.

Rodzaje regałów magazynowych

Regały magazynowe są sprzętem do zabudowy przestrzennej, wielopoziomowej i służą do przechowywania wszelkiego typu materiałów. Surowce i towary ustawiane są na konstrukcjach regałów magazynowych: paletowych , półkowych, wspornikowych lub specjalistycznych.

Każdy typ regałów magazynowych wykorzystywany jest w innych warunkach i w innych przestrzeniach. W zależności od dostępnego metrażu oraz przechowywanego towaru korzysta się z innego rodzaju regałów magazynowych. Do przechowywania towarów drobnicowych niespaletowanych stosujemy regały półkowe. Szeroki wybór tego typu regałów dostępny jest np. na: https://www.regaly-magazynowe.pl/regaly-magazynowe/. Firma AWIZ proponuje wytrzymałe i solidne konstrukcje, które sprawdzą się w każdym magazynie.

Regały stałe – statyczne

Regały stałe inaczej statyczne są najczęściej spotykanym typem tego rodzaju sprzętu. Regały stałe zbudowane są z pionowych nóg lub ram połączonych ze sobą w rzędy. Towary przechowuje się na elementach poziomych: półkach lub trawersach. Regały stałe dzieli się na półkowe i paletowe. W tym drugim przypadku towary układa się bezpośrednio na wspornikach – trawersach. W regałach półkowych na poziomych poprzeczkach zamontowane są dodatkowo półki metalowe lub z półki z płyt wiórowych. Regały statyczne mogą występować jako konstrukcja wolnostojąca lub częściej jako regały szeregowe. Regały szeregowe wykorzystują wspólne nogi lub ramy boczne do zamocowania półek lub trawersów sąsiednich segmentów regału.

Regały półkowe – rodzaje

Na rynku występuje wiele rodzajów regałów półkowych. Mogą to być konstrukcje, które łączymy śrubami lub bezśubowo. Bardzo uniwersalne , łatwe w montażu i bezproblemowe w użytkowaniu są regały zaczepowe. W konstrukcji tych regałów zaletą jest bezpośrednie mocowanie półek do nóg regałów za pomocą odpowiednich zaczepów bez konieczności praco- i czasochłonnego ich przykręcania śrubami.

Do niedawna na rynku dominowały regały śrubowe a wynikało to z prostszego sposobu ich produkcji. Obecnie producenci regałów magazynowych posiadają niezbędny park maszynowy aby wykonywać bardziej skomplikowane technicznie wyroby. Dlatego regały zaczepowe systematycznie wypierają z rynku regały śrubowe. Część starszych klientów twierdzi, że regały śrubowe są trwalsze i solidniejsze od regałów zaczepowych. Nie jest to oczywiście prawda. Dowodem na to są badania obciążalności regałów zaczepowych wykonywane przez producentów i instytucje certyfikujące wyroby metalowe. Ponadto warto pamiętać , że regały paletowe, których obciążalność jest wielokrotnie większa niż regałów półkowych, mają konstrukcję wyłącznie zaczepową.