Fizyka pasją uczniów z Dwunastki

473

Autor: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego

Uczniowie z Dwunastki wzięli udział w projekcie „Fizyka-pasja-społeczeństwo” realizowanym ze środków Unii Europejskiej. 13 maja br., uczniów z klasy 4. odwiedziła pani dr hab. Barbara Piętka – fizyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wspólnie z dziećmi przeprowadziła kilka różnorodnych doświadczeń mających na celu zilustrowanie w prosty sposób tegorocznych odkryć z dziedziny optyki.

Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od blisko 25 lat zmienia polską szkołę i konsekwentnie pracuje na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzają do szkół nowoczesne metody nauczania oraz prowadzą programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych.

Pani doktor wyjaśniła, czym różni się światło laserowe od światła żarówki. Uczniowie dowiedzieli się jak działa soczewka w oku. Samodzielnie przepuszczali białe światło przez pryzmat, a także mogli zobaczyć przenikanie światła laserowego przez światłowód. Mieli także okazję podejrzeć dafnie – żyjątka w kropli wody. Te niecodzienne zajęcia na długo pozostaną w pamięci uczniów.