Marketing wirusowy a efektywność działania firmy

890

Skuteczne działania marketingowe zakładają nieustanne poszukiwanie nowych, efektywnych form dotarcia z przekazem do określonych grup odbiorców. Jednym z takich sposobów działania wyróżniających się wysoką efektywnością jest marketing wirusowym, zwany viral marketingiem. Polega on na przekazywaniu informacji z ust do ust, co zdaniem większości ludzi stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji. Takie informacje rozchodzą się niezwykle szybko, dlatego specjaliści od marketingu zdecydowali się wykorzystać taką formę przekazu do swoich działań.

Reklama w Internecie

Internet zrewolucjonizował media komunikacyjne stając się dominującym środkiem przekazu, z którego powszechnie korzystają osoby w różnym wieku. Dlatego kampanie reklamowe prowadzone w internecie pozwalają skutecznie dotrzeć do określonej grupy docelowej i przekonać do zakupu konkretnego produktu lub usługi. Poza tym jest to najprostsza i najszybsza droga dotarcia do potencjalnych klientów.

Liczy się jakość

W  zalewie  różnorodnych reklam na billboardach, w spotach  reklamowych i na ulotkach, odbiorca uodparnia się na ich działanie i przekaz. Dlatego warto próbować nowych metod docierania z informacjami reklamowymi stosując m.in. marketing wirusowy. Jego nazwa dowodzi skuteczności działania tej formy przekazu, gdyż informacja rozprzestrzenia się równie szybko i skutecznie jak wirus. Viral marketing oraz reklama wirusowa idealnie wpisują się w założenia mediów społecznościowych, dlatego ta forma reklamy najczęściej pojawia się właśnie w social mediach.

Dystrybucja reklamy

Marketing szeptany i reklama wirusowa to główne narzędzia marketingu wirusowego. Są niezwykle cenne z uwagi na wiarygodność przekazywanych treści. Zostały one skonstruowane w specjalny sposób. Przede wszystkim mają wywołać szybką reakcję u odbiorcy. Dlatego często występują w postaci zabawnych, krótkich filmów z atrakcyjnym, pozytywnym albo poruszającym przekazem, który wywołuje na tyle silne reakcje odbiorców, że jest dalej przesyłany i rozprzestrzeniany w sieci. Poza tym pozwalają one internautom na wyrażenie opinii dotyczącej danego produktu czy usługi, co jest ogromną wartością, gdyż dzięki interakcjom informacje na ich temat roznoszą się najpierw
w Internecie, a następnie w realnym świecie.

Viral sposobem na sukces

Portale społecznościowe są idealnym środowiskiem to funkcjonowania tzw. virali. Sprzyja temu ogromna liczba użytkowników, ich aktywność i skłonność do dzielenia się emocjami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ta forma reklamy dociera do ściśle sprecyzowanego targetu, czyli właściwej grupy odbiorców dzięki prezentowanym treściom, jak również aktywnym odbiorcom reklamy, którzy rozsyłają ja dalej. Dlatego właśnie,  reklama viralowa jest niezwykle atrakcyjna i bardzo opłacalna dla potencjalnych reklamodawców. Działa szybko i skutecznie, a na jej efekty nie trzeba długo czekać.

Różnorodne formy reklamy wirusowej

Virale mogą przybierać różne formy, należy jednak pamiętać, że powinna być zbudowana
w taki sposób, aby się nią łatwo dzielić. Mogą to być krótkie, zabawne filmiki lub inne materiały video, w tym animacje i gry online, jak również krótkie wiadomości testowe oraz zdjęcia przygotowane m.in. w firmie tapety na pulpit.  Reklama przybiera postać linku, który można szybko i bez trudu udostępniać w różnych miejscach w sieci. Zazwyczaj bywa ona rozpowszechniana za pomocą najbardziej popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Youtube, MySpace oraz innych popularnych social mediów. Poza tym może być publikowana na różnego rodzaju blogach, tematycznych forach dyskusyjnych
i innych tego typu miejscach.