Uważaj rowerzysto!!!

558

Autor: KPP

Na szczęście w niżej opisanym zdarzeniu nie doszło do tragedii, lecz nieuwaga młodego rowerzysty mogła się zakończyć dla niego bardzo źle. Policjanci apelują do wszystkich miłośników jednośladów by przestrzegali przepisy ruchu drogowego i nie zapominali, że rowerzysta przekraczając przejście dla pieszych zobligowany jest do zejścia z roweru i przeprowadzenia jednośladu pieszo!!!

Do niecodziennego zdarzenia doszło 31 maja 2019 roku w rejonie skrzyżowania ulicy Warszawskiej z ulicą Barlickiego w Tomaszowie Mazowieckim. Z ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia, którzy odtworzyli jego przebieg wynika, iż kierujący osobowym audi 24-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, mając zielone światło na sygnalizatorze dla swojego kierunku ruchu rozpoczął wykonywanie manewru skrętu w ulicę Barlickiego, W tym czasie 11-letni rowerzysta poruszający się jednośladem po chodniku ulicy Warszawskiej w kierunku ulicy Św. Antoniego wjechał rowerem na wyznaczone przejście dla pieszych doprowadzając do uderzenia przednim kołem roweru w przednie prawe drzwi audi. Na szczęście na skutek zdarzenia żaden z jego uczestników nie odniósł obrażeń. Doszło jedynie do zarysowania powłoki lakierniczej auta. Teraz policji sprawdzą czy 11-latek posiada wymaganą przepisami kartę rowerową. Zostanie również skierowany do Sądu Rodzinnego i Nieletnich wniosek o ustalenie czy zachowanie nieletniego nie wykazuje przejawów demoralizacji.

Policjanci ruchu drogowego tomaszowskiej komendy przypominają, że do 10 roku życia młodzi rowerzyści mogą poruszać się po drodze publicznej jedynie pod nadzorem osoby dorosłej. W okresie od 10 do 18 roku życia dokumentem uprawniającym do samodzielnego poruszania się rowerem po drodze publicznej jest karta rowerowa, którą wystawiają uprawnione organy jakim są Dyrektorzy szkół. By jednak uzyskać kartę rowerową trzeba zdać egzamin teoretyczny z wiedzy o ruchu drogowym oraz praktyczny na specjalnie przygotowanych torach. Osobami uprawnionymi do przeprowadzenia egzaminu na kartę rowerową są pedagodzy, którzy odbędą specjalne szkolenie w WORD-ach. Na terenie powiatu tomaszowskiego niejednokrotnie w egzaminach tych biorą udział również policjanci ruchu drogowego.

Pamiętajmy jednak, że na drodze wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są równi, a bezpieczeństwo gwarantuje jedynie odpowiednia wiedza z zakresu przepisów ruchu drogowego, wzajemny szacunek, oraz stosowanie się do określonych przepisami zasad w tym zasady ograniczonego zaufania.