Ogólnopolska akcja promująca czytanie książek

861

Autor: MBP

0 7 czerwca o 10.00 uczniowie z całej Polski czytali – bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. .Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.

Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się w tym roku w akcję „Jak nie czytam jak czytam”. Na zaproszenie do wspólnego czytania odpowiedziało przedszkole nr 11 oraz szkoły podstawowe nr 1 ,10.  i czytelnicy. Dziedziniec biblioteki zamienił się w „książkową krainę”. Przy stolikach na kocach , ławkach równo o godzinie 10 rozpoczęliśmy czytanie książek. Pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Adamska jako pierwsza rozpoczęła czytanie na głos, dalej w głośnie czytanie włączyła się nauczycielka ze szkoły podstawowej nr 10 pani Teresa Ciszewska oraz uczniowie. Przedszkolaki słuchały, oglądały książki a niektórzy sami już próbowali czytać. Dzieci przyniosły ze sobą swoje książki , mogli również korzystać z książek przygotowanych przez bibliotekarki.  Nasi goście zwiedzali wypożyczalnie , gdzie rozmawialiśmy o różnych gatunkach występujących w literaturze.

Na świeżym powietrzu w miłej i wesołej atmosferze czas płynie szybko. Na zakończenie akcji każdy chętny uczestnik mógł pomalować sobie twarz farbkami przeznaczonymi do malowania twarzy. Słoneczna pogoda i dobry humor dopisał wszystkim. W akcji wzięło 50 osób