Święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

399

Autor: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

W dniach 28-29 czerwca w garnizonie Tomaszów Mazowiecki odbyły się uroczyste obchody święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

 Kawalerzyści rozpoczęli swoje święto od capstrzyku kawaleryjskiego na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, podczas którego została odprawiona wieczorna msza polowa celebrowana przez  Biskupa Polowego Wojska Polskiego  gen. bryg. dr Józefa  Guzdka, po mszy  w obecności kadry, żołnierzy i mieszkańców odczytano Apel Pamięci.

 Główne uroczystości rozpoczęły się 29 czerwca na lotnisku w Nowym Glinniku apelem z okazji święta brygady. Po przyjęciu meldunku o gotowości i przeglądzie pododdziałów, Dowódca gen.bryg. Adam Marczak w swoim przemówieniu zwrócił się do przybyłych gości oraz żołnierzy brygady słowami: „Każdy dzień służby w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej jest hołdem dla czynów naszych poprzedników, zarówno tych, których dziedziczymy tradycje, jak i tych którzy tworzyli Kawalerię Powietrzną, dzięki którym kawaleria przez lata rosła w siłę kultywując chlubne tradycje kawalerii polskiej – aby obecnie realizować zadania na bardzo wysokim poziomie z ogromnym profesjonalizmem. (…)Wracając do obchodów Naszego Święta łącząc dzień współczesny z  tradycjami, wzorem lat ubiegłych wezmą w nim udział przedstawiciele z Oddziałów Kawalerii Polskiej: Ułani, Szwoleżerowie, Strzelcy Konni – praktycznie Kawalerzyści z całej Polski. Ludzie niezwykłego honoru, kultywujący chlubne tradycje Kawalerii Polskiej dla których takie wartości jak: „Bóg – Honor – Ojczyzna” to wartości najwyższe, wynikające z chlubnych tradycji rodzinnych. Bo My  dzisiaj jako „Kawaleria Powietrzna” chcemy i pragniemy kultywować chlubne tradycje Kawaleryjskie…w myśl zasady !!!„BOGU DUSZA – OJCZYZNIE HONOR – KAWALERII SERCE !!!  

Następnie odczytano rozkazy w sprawie wyróżnień żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej oraz o nadania Odznaki Pamiątkowej im. Księcia Józefa Poniatowskiego25 BKPow . Po wręczeniu wyróżnień odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Apel zakończyła defilada lądowa i powietrzna pododdziałów.

 W obchodach wzięły udział liczne delegacje, zarówno krajowe jak i zagraniczne, a także pododdziały szwadronu kawalerii z pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Kawalerii Ochotniczej oraz młodzież z klas mundurowych. Uczniowie zaprezentowali przybyłym pokaz walki wręcz, zaś ułani, szwoleżerowie i strzelcy konni przeprowadzili wielką rewię kawalerii. Widzowie mogli podziwiać musztrę konną, pokaz umiejętności jeździeckich i posługiwania się bronią białą. Kulminacją rewii była inscenizacja szarży kawaleryjskiej. Wspaniały pokaz dynamiczny z udziałem śmigłowców wykonany przez  żołnierze 25 BKPow. Święto zakończył wspaniały koncert na Placu Kościuszki w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Razem z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej świętowało tysiące osób, dziękujemy że byliście razem z nami i do zobaczenia za rok.