Oczyszczacze powietrza trafią do tomaszowskich przedszkoli

305

Autor: UM

Kolejne oczyszczacze trafią do tomaszowskich przedszkoli. Przygotowywane jest zarządzenie prezydenta o przesunięciu środków (50 tys. zł) na ten cel. Urządzenia pojawią się w każdej sali przedszkolnej, w której mają zajęcia dzieci. W ubiegłym tygodniu do Urzędu wpłynęła petycja mieszkańców w tej sprawie.

Jednocześnie Urząd stara się o dofinansowanie na kolejne oczyszczacze. Odpowiedni wniosek został złożony w Urzędzie Marszałkowskim 16 września.

– Cieszę się,  że mieszkańcy tak aktywnie biorą udział w życiu naszego miasta. Czasami w natłoku spraw pewne rzeczy potrafią umknąć, a to bardzo ważne doraźne działanie. Dziękuję za te petycję – mówi prezydent Marcin Witko.

Przypomnijmy, Tomaszów walczy o czyste powietrze już od dłuższego czasu. Jak?

  • Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin.
  • Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki były rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej.
  • Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. Strażnicy edukują też mieszkańców w zakresie poprawnego rozpalania ognia w piecach, a także pomagają zmierzyć wilgotność drewna (im mniejsza wilgotność, tym większa wydajność energetyczna).
  • Miasto stara się o gazyfikację terenów, które do tej pory nie zostały objęte siecią.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału.
  • Miasto podpisało porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu formalności związane z program można załatwić w Tomaszowie, nie trzeba już jeździć do Łodzi.  
  • Powołany został zespół antysmogowy, który prowadzi inwentaryzacje źródeł ciepła w Tomaszowie