Żołnierskie groby

320

Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

Kadeci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim pamiętali o żołnierskich mogiłach.

Jak co roku, w przeddzień Święta Zmarłych, kadeci klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, odwiedzili żołnierskie groby oraz miejsca pamięci o żołnierzach, które znajdują się na terenie powiatu tomaszowskiego.

W tym roku delegacje kadetów klas wojskowych tradycyjnie udali się do pobliskiej Spały. Celem tej wizyty było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz oddanie hołdu  generałowi broni Tadeuszowi Bukowi, pierwszemu dowódcy odrodzonego na ziemi tomaszowskiej 7 pułku ułanów lubelskich, późniejszemu dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Pozostałe delegacje kadetów naszej szkoły, odwiedziły groby i miejsca pamięci znanych i nieznanych żołnierzy, zwłaszcza Tych spod znaku biało – amarantowego ułańskiego proporczyka 7 pułku, poległych w walce o naszą niepodległość i wolność, czcząc w blasku świec i zniczy chwilą ciszy pamięć, o spoczywających tam żołnierzach – kawalerzystach. Nasi kadeci odwiedzili grób ułana 7 pułku ułanów lubelskich Jerzego Narewskiego, poległego w walce z Sowietami w 1919 roku pod Sawiczami, znajdujący się na tomaszowskim cmentarzu przy ulicy Smutnej oraz groby żołnierzy poległych w wojnie obronnej 1939 roku.

„Dla nich na przywitanie
I samo niebo nad Polską
Błyszczy ułańskim czakiem,
Złociście, amarantowo,
Biało – błękitnie
Tak słodko być Polakiem
I tak zaszczytnie”.

Pamiętajmy o tych grobach i miejscach pamięci, ponieważ są one częścią naszej historii, a młodsze pokolenia uczmy szacunku i poszanowania dla tych, którzy odeszli na wieczną wartę, z dala od swych ojczystych stron.
    

mjr rez. Sławomir Miszczuk