Dzień Postaci z Bajek

371

Autor: MBP

5 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Postaci z Bajek, który jest świętem wszystkich bajkowych postaci.

Z tej okazji 4 listopada Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedziła 60 – osobowa grupa dzieci z Przedszkola nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 12 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 z Tomaszowa Mazowieckiego, aby wziąć udział w spotkaniu pn. „Szlakiem Bajek i Baśni”.

Dzieci pod wodzą Kopciuszka wyruszyły w magiczną podróż do świata bajek i baśni. Kolejną niespodzianką było przybycie czarownicy – Adeli, która pojawiła się na spotkaniu jako wysłanniczka złego czarnoksiężnika, który rzucił zły urok na postaci z bajek co spowodowało, że trafiły do innych krain i bajkowych miejsc. Na początek nasi młodzi czytelnicy wysłuchali baśni pt. „Kopciuszek” i wymieniali tytuły swoich ulubionych książek. Potem nadszedł czas na odgadywanie poszczególnych nazw bajkowych bohaterów, którzy mieścili się w zaczarowanym kuferku. Poza tym czarnoksiężnik pozamieniał tytuły poszczególnych z nich, a zadaniem przedszkolaków, było podanie prawidłowej nazwy utworu. Następnie nasi goście odgadywali tytuły bajek i baśni, po wysłuchaniu zagadki oraz fragmentu danego tekstu, łączyli w pary postaci z bajek i wcielili się w młodych aktorów podczas zabawy w kalambury. Wiele uśmiechu i radości dała dzieciom zabawa „Traf w Czarownice”, która polegała na rzucaniu w postać wiedźmy plastikowymi kulkami. Nie zabrakło także zajęć plastycznych: Wspólnego kolorowania bajkowych bohaterów.

Dzień Postaci z Bajek nie zakończył się na spotkaniu w książnicy. Bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży wyruszyły kolejnego dnia: 5 listopada na zajęcia do Przedszkola nr 17 w Tomaszowie Mazowieckim, aby tam z przedszkolakami uczcić święto ulubionych dziecięcych bohaterów. Było dużo wspólnej zabawy, rozwiązywanie zagadek, tematycznych quizów, a na zakończenie nie zabrakło tańców do bajkowych piosenek.

Święto wszystkich bajkowych bohaterów to doskonały moment, aby nauczyć najmłodszych rozróżniać dobro od zła, prawidłowych postaw, niesienia pomocy innym, ponieważ nie tylko nas rozweselają i bawią, ale także wychowują.