Jak prawidłowo pielęgnować stopy?

406

Piękne, zadbane stopy to marzenie każdej kobiety. Niestety trudno jest osiągnąć efekt idealnych stóp z reklamy o miękkości niemowlęcej skóry. Nasze stopy wykonują dla nas codziennie ogrom pracy i dlatego należy o nie bardzo aktywnie dbać. Podstawowa pielęgnacja stóp powinna odbywać się w zasadzie codziennie.

Podstawowa pielęgnacja stóp

Stopy oczywiście codziennie namaczamy, czy tego chcemy, czy nie – biorąc kąpiel lub prysznic. I w zasadzie tyle namaczania dziennie im wystarczy. Nie musimy robić im specjalnych kąpieli. Namaczanie stóp dłużej niż dziesięć minut może nawet być dla nich niezdrowe, jeśli robione jest za często. Wpływa to na łatwiejszy rozwój grzybów czy bakterii.

Podczas codziennej kąpieli można skórę stóp delikatnie złuszczyć pumeksem. Nie powinno się jednak agresywnie zdzierać zrogowaciałego naskórka. Bardzo złym pomysłem jest pielęgnacja stóp poprzez stosowanie wszelkich pilników czy frezarek do usuwania naskórka. Doprowadzi to tylko do tego, że będzie on szybciej narastał z powrotem. Do złuszczania można stosować także peelingi enzymatyczne.

Peeling ma być przygotowaniem do kolejnego kroku, czyli właściwego nawilżenia skóry. Stosowanie intensywnie nawilżających kremów na skórę wcześniej poddaną peelingowi sprawi, że skóra zmięknie. W ten sposób najlepiej przeciwdziałać zrogowaceniu, choć bez wątpienia jest to sposób zajmujący więcej czasu. Na rynku jest sporo kremów do stóp, niektóre z nich są ukierunkowane na konkretne problemy, na przykład chłodzące czy zmniejszające opuchliznę. Kilka dobrych kosmetyków znajdziesz na tej stronie https://ziaja.com/products/program/do-pielegnacji-stop.

Paznokcie stóp

Pielęgnacja stóp to również dbanie o paznokcie. Nie wolno obcinać ich zbyt krótko i nie powinno zaokrąglać się ich rogów. Może doprowadzić to do bardzo nieprzyjemnego problemu, a mianowicie – wrastających paznokci.

To szczególnie częsty problem, jeśli dodatkowo jeszcze nosimy dosyć obcisłe buty w strefie palców. Wrastające paznokcie są bolesne i nieestetyczne. Można je „leczyć” poprzez założenie klamer podnoszących paznokcie lub… poprzez wyrwanie paznokci i czekanie, aż odrosną. Dlatego tak ważne jest dbanie również o paznokcie u stóp, nie tylko u rąk.

Masaż stóp i jego właściwości zdrowotne

Pielęgnacja stóp to także przyjemność. Codziennemu kremowaniu stóp po kąpieli przed snem może towarzyszyć masaż. Nie dość, że w ten sposób będziemy mogli się zrelaksować po długim dniu pracy, zredukować stres i spokojniej zasnąć, ale także może mieć on działanie prozdrowotne. W stopach znajdują się zakończenia nerwowe, więc codzienny dziesięcio- czy piętnastominutowy masaż może wpłynąć między innymi na poprawienie krążenia.

Niektórzy stwierdzają, że taka codzienna praktyka poprawiła ich komfort życia. Masaż stóp może sprawiać, że zmniejszą się bóle kręgosłupa lędźwiowego. Według refleksologii, dziedziny medycyny alternatywnej, naciskanie punktów na stopach czy rękach może bezpośrednio wpłynąć pozytywnie na nasze narządy wewnętrzne. Nie trzeba oczywiście w to wierzyć, ale nie zaszkodzi spróbować, ponieważ bez dwóch zdań nocny masaż stóp przed pójściem spać to sama przyjemność.