Droga do Niepodległości

402

Autor: SP Nr 12 im. Jana Pawła II

Szkoła Podstawowa nr 12 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Maz. od lat współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w naszym mieście. Współpraca przybiera różne formy, m.in. udział uczniów w akcjach bibliotecznych, np. Narodowym Czytaniu, warsztatach tematycznych, zajęciach bibliotecznych propagujących nowości literackie.

Współpraca z MBP zaowocowała spotkaniem w tej instytucji w dniu 7 listopada 2019 r. Wówczas młodzież naszej szkoły zaprezentowała program artystyczny poświęcony 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Spotkanie stało się okazją do wymiany podziękowań z tytułu wzajemnej współpracy między dwiema placówkami:  Zespołem Szkolno- Przedszkolnym nr 2 a Miejską Biblioteką Publiczną.

„Lekcja historii”- Droga do Niepodległości– w wykonaniu uczniów klas 4- 8 naszej szkoły rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.  
Publiczność miała okazję wysłuchać krótkiej historii obchodów Święta 11 Listopada na przestrzeni ostatniego stulecia.  
Uczniowie wystąpili z pięknym, wzruszającym programem słowno- muzycznym, podczas którego recytowali i śpiewali patriotyczne utwory, m.in. wiersze: ,,Do moich synów” Jerzego Żuławskiego, ,,11 listopada” Ludwika Wiszniewskiego, ,,Ojczyzno moja, na końcuś upadła” Franciszka Karpińskiego oraz pieśni: ,,My, pierwsza Brygada”, ,,Rota”, ,,Wojenko, wojenko”, „Mury”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.  
Uroczystość wzbogacona została scenografią przygotowaną przez MBP- Oddział dla Dzieci i Młodzieży.  Elementy dekoracji wykonali nauczyciele naszej szkoły.  
Podczas uroczystości w MBP gościły Panie: Ewa Goździk – Szczepańska- Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2  oraz Ewa Adamska- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na widowni zasiedli nauczyciele i młodzież ze Szkół Podstawowych nr 9,  10 i  12.

Ten sam montaż słowno- muzyczny przedstawiony został dwukrotnie w naszej szkole w dniu 8 listopada 2019 r.  
Od ubiegłego roku nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskiej akcji  „Rekord dla Niepodległej”, zgodnie z którą cała szkoła odśpiewała  hymn państwowy o symbolicznej godzinie 11.11.

Uroczystość przygotowali nauczyciele: Mariola Tatarynowicz i Jolanta Wawrzeńczyk. Chór szkolny wystąpił pod kierunkiem nauczyciela muzyki Wojciecha Milczarka. Montaż słowno- muzyczny wzbogacony został prezentacją multimedialną opracowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną- Oddział dla Dzieci i Młodzieży. O organizacyjną stronę prezentacji zadbała z ramienia szkoły pani Jolanta Golczyk.
Atmosferę patriotyzmu i podniosłości wzbogaciła oprawa plastyczna uroczystości. Stało się to dziełem nauczycieli: Ewy Krupy, Agnieszki Promińskiej i Ewy Redko.  
W programie artystycznym wzięli udział uczniowie klasy 7a: Zuzanna Chyła, Jakub Dębiec, Kacper Iwanicki, Rafał Janas, Wiktoria Marciniak, Julia Pawlik, Alicja Romanowska, Zuzanna Wojtaszek, Paulina Woźniak oraz uczniowie z klasy 8b: Filip Juda, a także Ernest Galiński dbający o prezentację multimedialną. W chórze wystąpili uczniowie: Joanna Dziedzic, Laura Jóźwik, Ada Lewandowska i Karolina Seliga z klasy 4a; Angelika Szmyt, Maja Aniśkiewicz, Wiktoria Piekarska, Jan Wójcik z klasy 6d; Daniela Busiak z klasy 7a; Amelia Jędrychowicz z klasy 7b oraz Szymon Kwiecień, Iga Lewandowska, Amelia Michta, Milena Klepacz, Wiktoria Krupa, Oliwia Mąkola i Iga Pasternak z klasy 7 d.  
Uroczystość poświęcona 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodzona zarówno w naszej szkole, jak i w siedzibie tomaszowskiej książnicy miała na celu budowanie wśród uczniów patriotycznych postaw i zachowań, kształtowanie dumy narodowej i szacunku wobec bohaterów ojczyzny.