Andrzejki w bibliotece 2019

391

Autor: MBP

Jest taka wyjątkowa noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem…wróżb.

Dziś obchodzimy andrzejki, czyli Dzień św. Andrzeja z tej okazji Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotował propozycję wspólnej zabawy dla najmłodszych. 29 listopada naszą placówkę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 5 – z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9.
Wizyta rozpoczęła się od zapoznania dzieci z historią kamienicy rodziny Knothe. W tym zabytkowym miejscu mieści się biblioteka, w której jak się przekonały przedszkolaki, znajduje się najwięcej książek dla dzieci.
Oddział dla Dzieci i Młodzieży jest również miejscem spotkań: mali czytelnicy mogą bawić się w Pokoju Bajek, grać w gry planszowe, czytać książki oraz prasę i miło spędzać czas. Przedszkolaki dowiedziały się, że książki poukładane są na półkach alfabetycznie by można je było łatwo znaleźć. Z ciekawością słuchały jakie panują zasady korzystania z wypożyczalni, czytelni i w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki. Najmłodsi poznali jakie obowiązki wykonuje codziennie bibliotekarz.
W drugiej części spotkania bibliotekarki opowiadały o staropolskich obrzędach związanych z Dniem Św. Andrzeja. Nasi goście zapoznali się z obyczajami z książki pt. „Kontynenty: obyczaje i kultura Europa” Ewy i Andrzeja Kropiwnickich. Następnie przeszliśmy do andrzejkowych wróżb. Na koniec spotkania przedszkolaki obejrzały bajkę pt. „Wieczór andrzejkowy”. Życzymy wszystkim czytelnikom w tym dniu udanej zabawy.
Należy pamiętać, że andrzejki są także źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.