Specjalistyczny preparat do czyszczenia fug, czyli poznaj sposób na czyste fugi stosowany przez ekspertów

377
Specjalistyczny preparat do czyszczenia fug, czyli poznaj sposób na czyste fugi stosowany przez ekspertów

Zabrudzone fugi nie tylko szpecą nasze kuchnie i łazienki, ale też mogą być miejscem rozwoju groźnych dla naszego zdrowia bakterii i grzybów. Czyszczenie fug domowymi sposobami jest oczywiście możliwe, niemniej jednak bardzo czasochłonne. Jak skutecznie i szybko pozbyć się zabrudzeń z przestrzeni pomiędzy płytkami?

Fugi wypełniają szczeliny między płytkami na podłogach, ścianach i innych miejscach, w których zdecydujemy się na ten rodzaj okładziny. Od ich estetycznego położenia zależy wygląd całości glazury lub terakoty. Chociaż płytki uznawane są za najłatwiejsze w utrzymaniu czystości i higieny okładziny, to niestety na fugach często pojawiają się trwałe i trudne do usunięcia zabrudzenia, które stanowią doskonałe miejsce dla rozwoju grzybów i pleśni.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Ponieważ fugi są nieco wklęsłe, a co za tym idzie, nie udaje się ich dokładnie wyczyścić za pomocą mopa, dlatego czasem trzeba wykonać dodatkową pracę w postaci czyszczenia samych fug. Można do tego celu wykorzystać środki dostępne w domu. Istnieje sposób z wykorzystaniem płynu do czyszczenia toalet, jednak jest on co najmniej ryzykowny. Przede wszystkim dlatego, że są to preparaty niezwykle silne i łatwo przy ich użyciu o chemiczne poparzenie skóry. Ponadto trudno używać tego typu chemii w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta lub dzieci, albo w których przygotowujemy posiłki. Zdecydowanie bezpieczniejszym, ale też nie mało skutecznym sposobem jest soda oczyszczona połączona z octem. W miseczce trzeba wymieszać 100 ml octu, 100 ml wody i całe opakowanie sody oczyszczonej. Tak przygotowaną papkę nanosi się szmatką lub szczoteczką na fugi i zmywa po kilku minutach. Sposób jest ekologiczny, ale mało skuteczny w przypadku trudnych zabrudzeń.

Parowe czyszczenie fug

Do czyszczenia płytek i fug doskonale sprawdzają się parownice. Gorąca woda podawana pod ciśnieniem nie tylko usuwa kurz i piasek ze szczelin między płytkami, ale także myje powierzchnie. Myjki parowe posiadają często specjalne końcówki przeznaczone właśnie do fug, dzięki czemu jeszcze skuteczniej można je wyczyścić. Chociaż gorąca para w pewnym stopniu dezynfekuje, to jednak w przypadku kontaktu z żywnością lub w domach osób uczulonych na wilgoć i pleśń warto zastosować dodatkowe środki ostrożności w postaci specjalistycznych preparatów czyszczących.

Specjalistyczne środki do czyszczenia fug

W sklepach budowlanych znaleźć można wiele specjalistycznych środków do mycia fug. Są wśród nich preparaty wybielające, konserwujące oraz zabezpieczające przed kolejnymi zabrudzeniami. Jednak zanim wybierzemy konkretny środek, należy sprawdzić, czy nadaje się on do rodzaju fug, jakie zastosowane są przy naszych płytkach. Szczególnie polecamy preparaty marki Clinex, które są bezpieczne dla użytkowników. Więcej na ich temat przeczytać można na stronie clinex.com.pl.

Przydatne informacje na temat specjalistycznych środków do czyszczenia fug znajdują się w artykule: „Jaki środek do czyszczenia fug sprawdzi się najlepiej w sanitariatach budynków użyteczności publicznych„.

Warto pamiętać, że czyste fugi to nie tylko estetyczny wygląd waszych płytek, ale także bezpieczeństwo i zdrowie.