Ujęcia obywatelskie nietrzeźwych kierowców

181
Foto: KPP Tomaszów Mazowiecki

Autor: KPP

Godną naśladowania obywatelską postawą wykazali się mężczyźni, którzy uniemożliwili pijanemu kierowcy dalszą jazdę samochodem. Jak się okazało 32-latek miał 3,6 promila alkoholu w organizmie.

W dniu 24 stycznia 2020 r. około godz. 08:00 trzej mężczyźni poruszający się samochodem marki Volkswagen, przejeżdżając obok sklepu spożywczego w gminie Będków zauważyli pojazd marki Fiat, który ruszył spod sklepu i włączył się do ruchu. Kierujący Fiatem wjechał na drogę bezpośrednio przed  Volkswagena i jechał w kierunku Wykna. Tor jego jazdy wzbudził u mężczyzn podejrzenie, że kierujący Fiatem może być pijany. Mężczyźni powiadomili o swoich przypuszczeniach policję, jednocześnie podejmując się zatrzymania Fiata. W miejscowości Wykno zajechali mu drogę i uniemożliwili dalszą jazdę.  Policjanci, którzy po chwili byli na miejscu zbadali stan trzeźwości kierującego, którym okazał się 32-letni mieszkaniec gminy Będków. Mężczyzna miał 3,6 promila alkoholu w organizmie. Jak ustalono  nie posiadał on uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Do kolejnego ujęcia obywatelskiego doszło w dniu 26 stycznia 2020 r. o godz. 17:40 na ul. POW w Tomaszowie Maz. Trzy kobiety jadące samochodem marki Mazda zauważyły na Rondzie Tomaszowskich Olimpijczyków pojazd marki Skoda, który poruszał się od prawej do lewej krawędzi jezdni i co chwila hamował. Kobiety, podejrzewając że kierujący Skodą może być pod wpływem alkoholu, zadzwoniły na policję przez cały czas poruszając się za tym pojazdem. Na ul. POW kierująca Mazdą zajechała drogę Skodzie. Do kierującego Skodą podbiegł mężczyzna, który też jechał za tym pojazdem i zabrał mu ze stacyjki kluczyki. Jak ustalono za kierownicą  Skody siedział 35-letni mężczyzna od którego czuć było alkohol. Przybyły na miejsce patrol policji zbadał stan jego trzeźwości urządzeniem  AlkoBlow ustając, że jest nietrzeźwy. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w związku z czym w TCZ pobrano od niego krew do dalszych badań. Kierujący został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy.  

Dzięki wzorowej postawie i zdecydowanej reakcji obywateli  kolejni nietrzeźwi kierowcy stwarzający zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu zostali z niego wyeliminowani. Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!