190-lecie Tomaszowa Mazowieckiego ‒ ciekawostki z Muzeum Narodowego w Warszawie

396

Autor: Urząd Miasta

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego

Przeglądając internetową wyszukiwarkę Muzeum Narodowego w Warszawie, pracownicy Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim znaleźli kilka ciekawych akwarel i rysunków dotyczących rodziny Ostrowskich, założycieli naszego miasta. Autorem prac jest Piotr Michałowski, szwagier Antoniego Ostrowskiego.

portret żony w czepku P. Michałowski
szkice pałacu Ostrowskich w Tomaszowie P. Michałowski

Pierwszy z prezentowanych obiektów opisany jest  jako „Karykatury gości hr. Antoniego Ostrowskiego w Tomaszowie”. Akwarela wykonana została na papierze żeberkowym o wymiarach 17,3×27,4 cm. Zabytek datowany jest na rok 1823. W opisie pracy na stronie Muzeum Narodowego można przeczytać: „pod postaciami napisy ołówkiem (częściowo zatarte), od l.: P. Michał Potocki – | […]; Pauline […]; Vous etez bien aimable Mlle; Lechowska | l`Imperatrice; Prędzej mi włosy na dłoni | wyrosną!”. [Nr inwentarzowy: Rys.Pol.6320 MNW]

Kolejnym ciekawym obiektem jest rysunek zatytułowany „Portret żony w czepku” [nr inwentarzowy: Rys.Pol.159003/1 MNW]. Jest to szkic wykonany ołówkiem na papierze żeberkowym o wymiarach 24×20 cm, który przedstawia Julię Michałowską (córkę Antoniego Ostrowskiego). Zabytek datowany po 1831 roku.


Najciekawszą pracą są „Szkice pałacu hrabiego Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, obustronnie”. Jest to rysunek wykonany przed 1832 rokiem w ołówku na papierze żeberkowym (z filigranem: M;), którego karta pochodzi ze szkicownika. Wymiar zabytku to 18,4×27,3 cm. [Nr inwentarzowy: Rys.Pol.159014/8 MNW]

Wszystkie trzy prace autorstwa Piotra Michałowskiego pochodzą z kolekcji Mieczysława Młudzika (1919-2005), którą zakupiło Muzeum Narodowe w Warszawie. W katalogu internetowym zostały opublikowane we wrześniu 2019 roku.