Trwa zbiórka środków na budowę hospicjum stacjonarnego w Tomaszowie Mazowieckim

709

Autor: Urząd Miasta

Z inicjatywą powstania takiego ośrodka w naszym mieście (i pierwszego w województwie łódzkim przeznaczonego dla osób dorosłych) wyszła już kilka lat temu Fundacja „Dwa Skrzydła”. Na budowę hospicjum ‒ jak obecnie się szacuje ‒ potrzeba około 13, 5 mln złotych (kolejne 3 mln zł to koszt wyposażenia). Dotychczas dzięki różnego rodzaju akcjom udało się zgromadzić na ten cel nieco ponad 500 tys. złotych. To kropla w morzu potrzeb.

‒ Szukamy różnych możliwości pozyskania pieniędzy na budowę hospicjum. Są to różnego rodzaju zbiórki, darowizny, akcje społeczne. Staraliśmy się też o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym celu nawet dokonaliśmy zmian w projekcie budynku, by spełniał on normy tzw.  budynku pasywnego. Mimo jednak, że wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną, to dotacji ostatecznie nam nie przyznano ‒ mówi ks. Grzegorz Chirk z Fundacji „Dwa Skrzydła”, proboszcz parafii św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim, psychoonkolog i inicjator powstania w naszym mieście hospicjum stacjonarnego. – Obecnie staramy się o dofinansowanie naszego projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego ‒ dodaje.

Niedawno Fundacja „Dwa Skrzydła” nawiązała współpracę z warszawską Fundacją „Znajdź Pomoc”, która również pomaga osobom z chorobą nowotworową i ich bliskim. ‒ Wspólnie z jej prezeską Mają Surowicz-Biłyj postanowiliśmy połączyć siły, by doprowadzić zamiar budowy hospicjum do pomyślnego końca. I wierzymy, że nam się to uda – twierdzi ks. G. Chirk.

Fundacja „Znajdź Pomoc” uruchomiła za pośrednictwem portalu „Pomoc się Liczy” zbiórkę internetową na budowę tomaszowskiego hospicjum. W ten sposób chce pozyskać 5 mln złotych. ‒ Resztę potrzebnych pieniędzy planujemy zebrać m.in. od partnerów biznesowych i ze środków publicznych – mówią Maja Surowicz-Biłyj oraz ks. Grzegorz Chirk i dodają: ‒ Prosimy o wsparcie finansowe. Pamiętajmy, że opieka paliatywna to odchodzenie z godnością, ale i bezcenny czas podarowany choremu i jego bliskim.

Zbiórka uruchomiona jest pod linkiem: https://pomocsieliczy.pl/target/view/762