Konferencja prasowa w sprawie aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym

250

Autor: Starostwo Powiatowe

W środę, 11 marca 2020 roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja prasowa, dotycząca zagrożenia epidemiologicznego korona wirusem w powiecie tomaszowskim.

Udział w konferencji wzięli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta, Elżbieta Łojszczyk, Michał Czechowicz i Marek Kubiak – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Tomasz Jurek – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Beata Stańczyk – naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego, dr Wiesław Chudzik – prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., dr Ewa Borkowska, dr Robert Szlachciński, Krzysztof Iskierka – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim i inspektor Szymon Herman – komendant powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim, Iwona Sarwa – dyrektor tomaszowskiego Sanepidu, Tomasz Wojtaszek – kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.

Z ramienia Zarządu za tomaszowską służbę zdrowia odpowiedzialny jest Michał Czechowicz, który uspokoił mieszkańców, że wśród 25 osób w całej Polsce, u których potwierdzone jest zarażenia korona wirusem, żadna z nich nie jest mieszkańcem naszego powiatu, nawet w całym województwie łódzkim nie ma ani jednej osoby, u której stwierdzona zostałaby ta choroba.

„Stan na dzień dzisiejszy, to 25 zachorowań w całym kraju. Całe szczęście, że w naszym województwie nie odnotowaliśmy takiego zdarzenia. Jesteśmy jednym z czterech szpitali w województwie łódzkim, które posiadają oddział obserwacyjno-zakaźny i decyzją Wojewody Łódzkiego zostaliśmy postawieni w stan podwyższonej gotowości. Mówimy tu o naszym Tomaszowskim Centrum Zdrowia, Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie, Szpitalu Powiatowym w Radomsku i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi im. Wł. Biegańskiego.

Jeśli chodzi o przygotowania. Jesteśmy już po wielu spotkaniach, jesteśmy w ciągłym kontakcie ze służbami, zarówno Strażą Pożarną i Policją. Służby mają ciągły kontakt z naszym szpitalem i tomaszowską stacją Sanepidu. Jeśli chodzi o jakiekolwiek reagowanie, nasze służby są do tego przygotowane w trybie natychmiastowym.

Żebyśmy mogli zapobiegać, działać, walczyć z ewentualnym nadejściem do naszego województwa, a nie daj Boże do naszego powiatu, zarażenia korona wirusem, decyzją Wojewody Łódzkiego, oczywiście za pośrednictwem Rządu i specjalnej specustawy, została przyznana nam dotacja. Dziś przyszła decyzja do pana Starosty. Będziemy podpisywać, zdaje się jutro lub pojutrze umowę z Wojewodą Łódzkim. Będzie to kwota w pierwszej transzy 904 tysiące złotych.  Kwota ta zostanie wydana na niezbędny sprzęt niezbędny do walki z korona wirusem.” – powiedział Michał Czechowicz.

Głos zabierali po kolei: Wiesław Chudzik, dr Ewa Borkowska i dr Robert Szlachciński. Wyznaczonym szpitalem, do którego zostanie zawieziona osoba, u której zostanie stwierdzone zarażenie koronawirusem, jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi przy ulicy Kniaziewicza 1/5.

Omówili, co należy robić, żeby ustrzec się chorobie. Należy często myć ręce, zwykłym mydłem, co najmniej pół minuty, starać się unikać dotykania rękami do twarzy.

Każda osoba wracająca z zagranicy powinna zadzwonić do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, zgłosić, że wyjeżdżała. Telefony w godzinach pracy Stacji 8.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku. 44 724 45 84, 44 724 45 85. W pozostałym czasie telefon alarmowy: 502 237 659.

Odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, zaplanowane na najbliższy czas. Również odwołane zostały dni otwartych drzwi w szkołach ponadgimnazjalnych, wyznaczone na najbliższe tygodnie.

Mariusz Węgrzynowski zapewnia, że wszystkie służby powiatowe są dobrze przygotowane do ewentualnego pojawienia się pierwszego przypadku choroby w naszym powiecie.