Tomaszowianie w czasie pandemii

498

Autor: Urząd Miasta

W ten trudny dla nas wszystkich czas udowadniamy, że są sprawy ważne i ważniejsze, a słowa takie jak: solidarność, empatia, wspólnota, pomoc sąsiedzka przestają być pustymi frazesami, a przybierają wymierne kształty. Tomaszowskie firmy i mieszkańcy naszego miasta aktywnie włączają się w walkę z koronawirusem i pomoc najbardziej potrzebującym. Szyją maseczki, robią przyłbice dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, dowożą im posiłki, wspierają seniorów. Oczywiście wszystko z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Mosquito na co dzień zajmuje się szyciem odzieży. Jednak wyjątkowa sytuacja, jaka zaistniała w naszym kraju za sprawą rozprzestrzeniającego się koronawirusa, sprawiła, że właściciele firmy ‒ Alicja i Robert Komarowie ‒ niemal z dnia na dzień odłożyli na bok szycie eleganckich  sukienek, a zajęli się… produkcją maseczek ochronnych dla personelu szpitali. Co ważne, placówki medyczne otrzymują je od nich nieodpłatnie. ‒ Ja zajmuję się produkcją i zaopatrzeniem w materiały, mąż kontaktami ze szpitalami i dystrybucją ‒ mówi pani Alicja. ‒ Naszym pracownikom zapewniamy jak najlepsze warunki pracy, mierzymy temperaturę przed wejściem,  mają dostęp do dezynfekujących środków do rąk oraz powierzchni, na których pracują, a za swoją pracę otrzymują normalne wynagrodzenie ‒ dodaje.

Tylko przez pierwszych kilka dni pracownicy Mosquito uszyli, a właściciele firmy rozprowadzili, około 5 tysięcy maseczek. W planach mają zrobienie stu tysięcy, a może i więcej, jeśli będzie taka potrzeba. Już wykorzystywane są m.in. przez personel tomaszowskiego Scanmedu, TCZ, szpitala w Opocznie oraz placówek medycznych w Łodzi, Krakowie, Rybniku, Pruszczu Gdańskim, Raciborzu czy Białymstoku.

Do szycia maseczek ochronnych dla szpitali przyłączają się sukcesywnie inne tomaszowskie przedsiębiorstwa. Swoje maszyny i pracowników w szczytnym celu zaangażował już także m.in. Salon Sukien Ślubnych Chassmi oraz firma Meble Sych. Z kolei firma Eenka przekazała nieodpłatnie fizelinę potrzebną do usztywnienia maseczek i nadawania im odpowiedniego kształtu, a materiał na wykonanie około 800 maseczek pracownicy pływalni „Złota Rybka” i członkowie stowarzyszenia pływackiego „Olimpijczyk”. Wszystkich zaangażowanych w tę wielką społeczną akcję wyliczyć nie sposób, ale ci, co wsparcie w tym trudnym czasie  otrzymują, są wszystkim ogromnie wdzięczni.

Pospolite ruszenie mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego można też zaobserwować w mediach społecznościowych. Na Facebooku powstała grupa „Tomaszowianie pomagają”. Przyłączyć się do niej może każdy, kto w jakikolwiek sposób chce pomóc w obecnej sytuacji. Jedni oferują swój czas i talent krawiecki, inni potrzebne do wykonania maseczek, przyłbic czy kombinezonów materiały. Są też osoby, które udostępniają swoje samochody do przewożenia półproduktów i gotowych wyrobów w wyznaczone miejsca.

Alchemik, Avocado, cukiernia Mazurek, Sushi Kushi, Da Grasso, Talepizza, Cappone, Bistro Tomaszowianka, Ankara – to tylko niektóre tomaszowskie przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej, które włączyły się w przygotowywanie i dowóz posiłków oraz słodkich przekąsek dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Scanmedu czy NU-MED-u. Ciasta pieką też i przekazują indywidualne osoby.

Akcję pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym organizuje z kolei  Sztab nr 921 WOŚP i Komenda Hufca ZHP w Tomaszowie Mazowieckim.  Pomagają i pomagać będą zarówno wolontariusze, jak i starsi (pełnoletni) harcerze.  Podobne wsparcie seniorom i osobom samotnym, niepełnosprawnym w ramach akcji „PS, czyli Pomóż Starszemu” oferują wolontariusze skupieni przy parafii św. Rodziny przy ul. Niskiej.

Gdyby ktoś jeszcze chciał przyłączyć się do grupy „Tomaszowianie pomagają”, to można ją znaleźć na FB (https://www.facebook.com/groups/671343836958302/).

‒ Z całego serca dziękuję wszystkim mieszkańcom miasta i przedsiębiorcom, którzy bezinteresownie ruszyli z pomocą innym w tych ciężkich dla nas wszystkich czasach. Taka jedność daje nadzieję na przyszłość ‒ mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. ‒ Przypominam również, że każdy, kto potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów artykułów spożywczych, leków itd., może ją uzyskać w MOPS. Jako Urząd Miasta zakupimy respiratory do szpitala – chcemy zrobić, co tylko w naszej mocy, żeby zminimalizować skutki tego, co się dzieje i może wydarzyć. Apeluję o poważne podejście do wprowadzonych przez rząd ograniczeń.

Pomoc osobom starszym, samotnym i chorym:

513-365-360 – Urząd Miasta Wydział Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia

44 723-34-89, 44 723-73-53, 44 719-57-59 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

500-463-773 – Związek Harcerstwa Polskiego

501-815-508 – ks. Grzegorz Chirk

Pomoc psychologiczna:

tel. 513-410-858 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.50  lub drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kamila.jakobczyk@mopstm.pl