Kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II

121

Autor: Starostwo Powiatowe

W poniedziałek, 18 maja 2020 roku, obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, który 16 października 1978 roku wybrany został następcę świętego Piotra w Watykanie, czyli został papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II, a Maryję wybrał na powierniczkę i opiekunkę jego misji dla Kościoła.

Najpierw ksiądz Sławomir Klich – proboszcz Sanktuarium Świętego Antoniego, odprawił mszę świętą w intencji papieża Polaka.

W mszy świętej uczestniczyli między innymi: Antoni Macierewicz – Marszałek Senior Sejmu RP IX kadencji, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu, radni Rady Powiatu  z Wacławą Bąk – Przewodniczącą Rady Powiatu na czele i radni Rady Miejskiej z Krzysztofem Kuchtą – Przewodniczący Rady Miejskiej.

„Stulecie urodzin Jana Pawła II jest dla nas wszystkich niezwykłym wydarzeniem. Każdy z nas przypomina sobie zarówno ten moment wyboru Jana Pawła II papieżem, jak i te momenty, kiedy się spotkaliśmy, w których mieliśmy możliwość spojrzeć na niego, czasem dotknąć, czasem wymienić jakieś słowa. Czasem słyszeć to, co nam przekazywał swoją osobą nam wskazywał.

Gdy zastanawiam się nad tą wielością niezwykłych przeżyć, jakie mieliśmy w związku z Janem Pawłem II i tych olbrzymich łask, jakie od niego doświadczyliśmy, to myślę, że te pierwsze słowa, jakie nam, jako papież przekazał, nadal są, a może nawet szczególnie dzisiaj istotne. „Nie lękajcie się”, a także cała jego posługa , która mówiła o tym, że Kościół zawsze jest z człowiekiem. Zawsze jest z narodem, że nigdy się nie da od narodu odłączyć i od człowieka odłączyć. Że w najtrudniejszych sytuacjach zawsze Kościół jest z człowiekiem. To dzisiaj jest dla nas szczególnie przesłanie, kiedy przeżywamy czas tak trudny nie tylko ze względu na zagrożenie życia, ze względu na zrozumienie sensu wydarzeń, które na nas spadły i w tym momencie to właśnie pamięć o posłudze, słowie, czynach Jana Pawła II jest dla nas najważniejsze. To pozwala nam ogarnąć tę rzeczywistość, pozwala nam służyć Bogu i Ojczyźnie.” – powiedział Antoni Macierewicz – Marszałek Senior Sejmu RP IX kadencji.

„Szanowni Państwo! Znajdujemy się na terenie kościoła świętego Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie została odprawiona msza święta  w intencji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Bardzo serdecznie dziękuję za odprawienie takiej mszy księdzu proboszczowi Sławomirowi Klichowi. Piękne kazanie, piękne słowa skierowane do nas, które na powrót przypominają nam naukę Ojca Świętego Jana Pawła II. To wspaniała nauka, to nauka, która prowadzi nas do Chrystusa i do zbawienia. To jest ważne, to jest istotne, żebyśmy mogli za tą nauką podążać i żeby to, co czujemy do Ojca Świętego Jana Pawła II nie kończyło się tylko na mszy świętej i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II, ale żebyśmy przekuwali to w swoje życie, w swoje czyny, w swoje postępowanie wobec innych ludzi.