10 zasad bezpiecznej kąpieli

112

Autor: KPP

Na terenie powiatu tomaszowskiego znajduje się wiele zbiorników wodnych oraz rzek. Wysokie temperatury zachęcają nas do ochłody właśnie w takich miejscach lecz tylko niektóre z nich są do tego przygotowane i dają taką możliwość. Mimo tego, wyznaczone miejsce zabezpieczone przez wyspecjalizowane służby ratunkowe nie zwalnia nas z logicznego myślenia i zachowania zdrowego rozsądku.Dlatego w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” poświęconej bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą, przedstawiamy 10 podstawowych zasad bezpiecznej kąpieli! Prosimy nie lekceważyć ograniczeń i zakazów, bowiem są one po to by uchronić nas przed niebezpieczeństwem!

1.Pływajmy tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych

   Obecność ratownika to gwarancja bezpieczeństwa i szybkiej pomocy!

 2. Przestrzegajmy zakazów  kąpieli!

Do wody możemy wchodzić jedynie wówczas, gdy na maszcie zawieszona jest biała flaga. Flaga czerwona oznacza bezwzględny zakaz kąpieli ze względu na trudne i niebezpieczne dla życia warunki!

 3. Nie wskakujmy  do wody po intensywnym opalaniu

     Kiedy jesteśmy mocno rozgrzani słońcem, grozi nam niebezpieczny dla zdrowia szok termiczny. Najpierw opłuczmy woda karak, ramiona, okolice serca, brzuch i nogi.

     4. Nie pływajmy zaraz  po posiłku czy będąc na czczo.

Po posiłku odczekajmy co najmniej 2- 3 godziny, dajmy czas organizmowi na trawienie. Pływanie  na czczo także  jest niebezpieczne. Przy wysiłku fizycznym nas organizm szybko  się osłabia, tracimy siły. To bardzo niebezpieczne!

       5. Nie odpływajmy daleko od brzegu

Nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi pływakami, może złapać nas skurcz, który uniemożliwi bezpieczny powrót na brzeg. Pamiętać należy także o prądach wstecznych, które potrafią wyciągnąć osobę pływającą daleko od brzegu.

        6. Nie pływajmy po spożyciu alkoholu!

Wypity alkohol jest główna przyczyną śmiertelnych wypadków nad wodą. Pogarsza koordynację ruchową, powoduje szybsze wychłodzenie organizmu, nagłe przykurcze mięśni, zaburza orientację w przestrzeni.

         7. Wchodźmy do wody z drugą  osobą!

Obecność drugiej osoby, z którą pozostajemy w kontakcie wzrokowym może być dla nas wybawieniem w sytuacji kiedy podczas pływania poczujemy się słabiej. Towarzysz kąpieli może szybko wezwać pomoc.

8. Nie skaczemy do wody !

Skoki „ na główkę” w nieznanych miejscach mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią.

       9. Nie zasypiajmy na materacu na wodzie

Takie sytuacje moa spowodować, że albo podryfujemy na materacu tak daleko, że stracimy brzeg  z oczu albo można zwyczajnie zsunąć się z materaca do wody. Co może skończyć się tragicznie.

    10. Korzystajmy ze sprzętu do wpływania z rozwagą

Przed wypłynięciem  rowerkiem wodnym , kajakiem  na otwarty akwen wodny należy sprawdzić stan techniczny sprzętu i zawsze zakładać  kamizelki ratunkowe.