Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów ŁKA

501

Od dnia 30 sierpnia do 7 listopada 2020 r. będzie obowiązywała czwarta zmieniona organizacja ruchu pociągów w rozkładzie jazdy 2019/2020.

Od września oferta przewozowa ŁKA będzie rozszerzona o 36 połączeń, w porównaniu do wakacyjnej. Liczba połączeń wzrośnie na wszystkich liniach komunikacyjnych, m.in.  o 9 na odcinku Łódź – Skierniewice, o 6 na linii kutnowskiej, 7 do Warszawy oraz po 3 do Sieradza i Łowicza. Do weekendowego i świątecznego rozkładu powróci 18 pociągów ŁKA Sprinter, kursujących do Warszawy.

Od 30 sierpnia dla pociągów pasażerskich zostanie otwarta mijanka Łódź Marysin, która pozwoli w porannym i popołudniowym szczycie przewozowym zapewnić dowóz
i odwóz na oczekiwane przez podróżnych godziny, zarówno do Zgierza jak i Łodzi Widzewa.

Od 30 sierpnia do 5 września za wszystkie pociągi na odcinku Zgierz – Łowicz Główny – Zgierz pojedzie zastępcza komunikacja autobusowa. Ma to związek z przedłużeniem prac modernizacyjnych na odcinku Zgierz – Głowno. Natomiast w dniu 5 września, od godziny 16:00, nastąpi całkowita przerwa w ruchu na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz, pociągi zostaną zastąpione ZKA.

Linia kutnowska i obwodowa

Od 30 sierpnia rozpocznie się remont linii nr 16 na odcinku od stacji Zgierz do stacji Kutno. Za wszystkie pociągi pojedzie zastępcza komunikacja autobusowa. Część przystanków została wyznaczona poza stacjami kolejowymi, dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ich położeniem na naszej stronie internetowej. Informacje o lokalizacji przystanków autobusów będą również umieszczone przez PKP PLK na każdej stacji.

W godzinach szczytu popołudniowego autobusy w relacji Zgierz – Ozorków pojadą co około 30 minut.

Ze względu na wydłużenie czasu przejazdu w godzinach porannych z Kutna do Zgierza
i popołudniowych ze Zgierza do Kutna zostaną uruchomione dwie pary autobusów typu „SPRINTER”, które pojadą inną trasą bez postojów pomiędzy Zgierzem i Kutnem. Dzięki temu czas przejazdu na całej trasie pozostanie zbliżony do obecnego.

Na przesiadkę z i do pociągów w/z kierunku Łodzi pasażerowie będą mieli ok.10 minut czasu na stacji Zgierz. Autobusy odjadą i przyjadą pod dworzec kolejowy.

Zamknięcie toru nr 1 i 2 na przemian na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska oraz zamknięcie częściowe stacji Łódź Żabieniec i Zgierz spowoduje znaczne ograniczenie przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku, co skutkuje uruchomieniem zastępczej komunikacji autobusowej za wybrane pociągi na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz.

Linia sieradzka

Kontynuowane będą prace modernizacyjne na linii sieradzkiej, co spowoduje uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej za wybrane pociągi.

Zostanie utrzymana liczba 10 pociągów kursujących w całej relacji do i z Sieradza.

Ze względu na remont stacji Łódź Kaliska kursy wszystkich pociągów zostaną wydłużone do
i ze stacji Łódź Fabryczna lub Widzew. Składy pojadą przez Łódź Olechów, co zapewni bezpośredni dojazd do znajdujących się w pobliżu stacji Łódź Olechów Wiadukt i Zachód zakładów pracy i magazynów.

Od 15 września pojedzie dodatkowy 11 pociąg z Sieradza do Łodzi Widzewa przez Łódź Kaliską o godzinie 8:05.  

Uruchomione zostaną dwie pary autobusów typu „SPRINTER” z Łasku do Łodzi Kaliskiej. Autobusy odjadą z Łasku jako pierwsze, po przyjeździe pociągu z Sieradza.

Linia łowicka

Do 5 września będzie kontynuowana modernizacja stacji Łowicz Główny, co spowoduje zmiany godzin odjazdów i przyjazdów pociągów.

Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie pociągi pojadą autobusy zastępcze. Umożliwi to Zarządcy Infrastruktury dalsze prowadzenie planowych prac modernizacyjnych oraz sprawne prowadzenie ruchu pozostałych pociągów przez stację Łowicz Główny.

Linia Skierniewice – Łowicz – Kutno

Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz Główny i Łowicz Główny – Kutno oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny, za większość pociągów kursujących w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno
– Skierniewice na całej trasie pojadą autobusy zastępcze.

ZKA przewiduje dodatkowe postoje w Sierakowicach k/Skierniewic i Mokrej.

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Otwarcie mijanki na stacji Łódź Marysin (od 30sierpnia) umożliwiło wytrasowanie w porannym i popołudniowym szczycie przewozowym pociągów w godzinach oczekiwanych przez podróżnych.

W dniach 24 – 30 września,  ze względu na zamknięcie wjazdu na stację Zgierz na odcinku Łódź Arturówek – Zgierz, za pociągi pojadą autobusy zastępcze.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Na wniosek podróżnych uruchomiono dodatkowy pociąg w relacji Łódź Fabryczna – Skierniewice po godzinie 16:00. Wznowione zostanie również kursowanie pociągu przyspieszonego do Skierniewic po godzinie 15:00.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki

Od 4 do 6 września, ze względu na prowadzone prace modernizacyjne na odcinku Koluszki – Tomaszów Mazowiecki, za wszystkie pociągi pojedzie ZKA.

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

Do weekendowego i świątecznego rozkładupowróci 18 pociągów ŁKA Sprinter. Dodatkowo
z Warszawy Centralnej odjedzie o godzinie 15:49 dodatkowy skład, co zapewni komfortowy przejazd do Łodzi Fabrycznej w godzinach popołudniowych.

Pociągi ŁKA Sprinter będą nadal najszybsze na tej trasie pokonując odcinek z Łodzi do Warszawy nawet w 61 minut (pomiędzy stacjami Łódź Widzew – Warszawa Zachodnia).

Rozkłady jazdy dostępne są na stronie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pod adresem: https://lka.lodzkie.pl/Rozklady-jazdy/

Podróż łódzką koleją jest bezpieczna i komfortowa. Cały czas prowadzimy wzmożony program sprzątania i dezynfekcji naszych pociągów.