Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” na placu Piłsudskiego w Warszawie

450

255 plansz, 510 fotografii i dokumentów to prawdopodobnie największa wystawa, jaką będzie można zobaczyć na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To kulminacja ogólnopolskiej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”. W piątek, 28 sierpnia o godz. 12.00, na pl. Piłsudskiego prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek otworzy dzisiaj ekspozycję i udekoruje bohaterów tamtej epoki Krzyżami Wolności i Solidarności.

Pierwszą z 53 wystaw „TU rodziła się Solidarność” uroczyście otworzył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek 1 lipca w Mielcu na pl. Armii Krajowej.

Miesiące wakacyjne były świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy, tworzących „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Jej poszczególne regionalne wydania zaprezentowane zostały ostatecznie w 53 miastach całej Polski, by 28 sierpnia stanąć w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Właśnie tutaj Jan Paweł II swoją homilią w zesłanie Ducha Świętego 2 czerwca 1979 r. rzucił iskrę wolności, która zaowocowała rok później powstaniem „Solidarności”.

Ekspozycja ukazuje ogólnopolskie masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej i części regionalnych dokumentujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim. W tym wielkim zwycięstwie, jakim jest polska „Solidarność” mają udział miliony – najczęściej anonimowych – osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.