Policjanci podsumowali mijające wakacje

51

Autor: KPP

Skończyły się już wakacje dla dzieci i młodzieży. Okres wolny od nauki szkolnej, a dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek poza miejsce zamieszkania. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących. Reagowali na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wakacje 2020 były na drogach o wiele bezpieczniejsze niż w ubiegłym roku.

Podczas tegorocznych wakacji w województwie łódzkim funkcjonariusze odnotowali 527 wypadków drogowych, w których zginęły 43 osoby a 614 zostało rannych. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano o 168 wypadków więcej niż w tym roku, zginęły w nich 44 osoby a 832 zostało rannych. Na drogach województwa łódzkiego spadła liczba wypadków o 25%, to jest aż o  ¼  wypadków drogowych mniej niż w 2019 roku. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci przeprowadzili 769 kontroli autobusów, sprawdzając ich stan techniczny. Stwierdzono 26 usterek pojazdów, a w 18 przypadkach udaremniono dalszą jazdę niesprawnymi autobusami, jak również zatrzymano 23 dowodów rejestracyjnych. Od 26 czerwca 2020 roku do końca sierpnia policjanci  wyeliminowali z ruchu 1141 nietrzeźwych kierujących. Z powodu nadmiernej prędkości 680 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h.

W okresie wakacji 2020, które rozpoczęły się 26 czerwca na terenie województwa łodżkiego doszło do 9 utonięć. Dla porównania w wakacje 2019, które były dłuższe utonęło 5 osób. Najwięcej utonięć, bo aż 4, odnotowano na Zalewie Sulejowskim w powiatach tomaszowskim (3) i piotrkowskim (1). Kolejne 3 osoby utonęły w zbiorniku Miedzna Murowana w powiecie opoczyńskim. Głównymi przyczynami utonięć nadal pozostają kąpiel w miejscach nie strzeżonych oraz kąpiel pod wpływem alkoholu.

W ramach działań „Bezpieczne Wakacje 2020” policjanci kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, m.in. obozy harcerskie. Funkcjonariusze odwiedzili 26 takich obozów, rozmawiając zarówno z uczestnikami jak i kadrą wychowawców. Podczas tych spotkań omawiano zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa.