W SP Nr 12 powstał ogród sensoryczny

169

Autor: SP Nr 12 im. Jana Pawła II

Z ogromną satysfakcją informujemy, iż na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim w roku szkolnym 2019/2020, powstał ogród sensoryczny sfinansowany ze środków przeznaczonych na zadania związane ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży.

Ogród został zaprojektowany i zrealizowany przy pomocy właścicieli Zakładu Urządzania i Konserwacji Zieleni s.c. Jerzego i Radosława Zysiaków.

Kompleks ogrodowy jest tak zaprojektowany, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe dzieci z niepełnosprawnościami. W ogrodzie wszystkiego można dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać. Rośliny są dostępne na wyciągnięcie ręki i dobrane  tak, by pobudzić wszystkie zmysły odwiedzającego.

Pobyt w ogrodzie dostarczy uczniom bardzo dużo wrażeń zmysłowych, które uspokajają, odprężają, ale też pobudzają fascynację i zaciekawienie światem przyrody. Odwiedzający ogród, pod bacznym okiem nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne, będą nie tylko biernymi obserwatorami, ale również będą mogli dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać otaczającą ich roślinność, dostępną w czterech porach roku. Roślinność zasadzona w ogrodzie  jest odpowiednio dobrana, bezpieczna, niezawierająca toksyn, bezcierniowa i bezkolcowa. Ponadto odporna na uszkodzenia mechaniczne i szybko regenerująca się.

Ogród daje także możliwość obserwacji i przybliża świat zwierząt, zwłaszcza ptaków, owadów pożytecznych i motyli, gromadzących się bardzo licznie przy oczku wodnym, w którym hodowane są ryby. Jest to miejsce w pełni dostępne dla wszystkich użytkowników, ale przede wszystkim dla osób z dysfunkcjami. Mamy tu zatem tzw. grządki czy kwatery podniesione, umożliwiające bezpośredni kontakt z roślinami z pozycji siedzącej oraz stojącej bez potrzeby schylania się.

Ważną rolę odgrywa odpowiednio szeroka i czytelna komunikacja z zastosowaną ścieżką o różnej fakturze w dotyku  i o utwardzonej nawierzchni, która jest szczególnie istotna dla osób poruszających się na wózkach. Zadbaliśmy także o odpowiednią lokalizację miejsc odpoczynku. Wszystkie urządzenia ogrodu sensorycznego zakupione zostały z atestami jakości w Parku Edukacyjnym Interakcja.