Rozstrzygnięcie Powiatowego konkursu Czytelniczego Przeczytaj, bo warto

304

Autor: Starostwo Powiatowe

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – wyjątkowe święto miłośników książek. Z tej okazji na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji czytelnictwa.

Jedną z takich inicjatyw  jest Powiatowy Konkurs Czytelniczy pod hasłem Przeczytaj BO WARTO, który od ośmiu lat organizuje Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smardzewicach. Ma on za zadanie  zachęcić wszystkich do celebracji tego pięknego święta z dobrą książką w dłoniach.

Z powodu epidemii koronawirusa nie można było rozstrzygnąć konkursu w kwietniu. Gdy większość szkół na całym świecie była zamknięta, a ludzie pozostawali w domach, 18 uczniów z 11 szkół napisało prace o swoich ulubionych książkach, przekonując swoich rówieśników, że warto umieścić je na liście lektur szkolnych.  Robili to bardzo wnikliwie, przedstawiając przy okazji, ile korzyści przynosi czytanie.

Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 24 września 2020 r. Poprzedziło je spotkanie z pisarką Grażyną Bąkiewicz, która zachęcała do sięgnięcia po jej książki. Następnie troje uczniów wygłosiło swoje przemówienia przed publicznością.  Jury w składzie: Jolanta Zabłocka, Izabela Kowara, Marzanna Majewska wyłoniło zwycięzcę. Został nim Maciej Pietrzyk, absolwent Szkoły Podstawowej w Lubochni, który przekonywał do przeczytania książki pt. Gwiazd naszych wina. Zwycięska praca zostanie opublikowana na łamach Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego. II miejsce przypadło Annie Wiśniewskiej, absolwentce Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Maz., a III miejsce – Jakubowi Chojeckiemu, uczniowi szkoły w Smardzewicach. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody książkowe, a w ich wręczeniu udział wzięła Członek Zarządu Powiatu Elżbieta Łojszczyk.

Patronat nad konkursem sprawowali: Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Fundacja BO WARTO oraz Tomaszowski Informator Tygodniowy.