Rozstrzygniecie konkursu – Ja i moja Mała Ojczyzna: w 190-lecie uzyskania przez Tomaszów Mazowiecki praw miejskich

353

Autor: MBP Tomaszów Mazowiecki

16 października 2020 r. w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim podsumowano XV edycję Konkursu literacko-plastycznego „Ja i moja mała ojczyzna”.

Swoim patronatem Konkurs objęli Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Pan Marcin Witko oraz Starosta Powiatu Tomaszowskiego Pan Mariusz Węgrzynowski.

W związku z panującą obecnie sytuacją, podsumowanie przebiegało bez bezpośredniego udziału laureatów i honorowych gości.

W bieżącym roku Konkurs przebiegał pod hasłem „190–lecie uzyskania przez Tomaszów Mazowiecki praw miejskich”. Tematyka związana była ściśle z przypadającym w 2020 r. jubileuszem uzyskania praw miejskich przez nasze miasto. Głównym celem konkursu było propagowanie dziejów Tomaszowa wśród młodych mieszkańców, aby nie była im obca historia i tradycja regionu, wpływ „czterech kultur” na jego powstanie, a także rozwój oraz współczesny wizerunek. Znajomość historii i tradycji swojego miejsca urodzenia czy zamieszkania pozwala bowiem wzmocnić lokalną identyfikację, kształtuje też tożsamość młodego człowieka.

Niezwykle ważne jest pielęgnowanie od najmłodszych lat patriotyzmu lokalnego rozumianego jako pragnienie pogłębiania wiedzy o swoim najbliższym otoczeniu. Bo przecież: „Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich i wielkiej ojczyźnie ludzi” jak napisał przed laty ks. prof. dr hab. Janusz Pasierb.

Tegoroczna edycja, mimo niełatwej, pandemicznej sytuacji, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców Tomaszowa. Na konkurs wpłynęło 78 prac, w tym 29 literackich – 6 proza, 23-wiersze oraz 49 prac plastycznych.

Nagrody i upominki ufundowali: Miejska Biblioteka Publiczna, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta.

Wystawę nagrodzonych prac można oglądać w czytelni MBP ul. Mościckiego 6 w godzinach otwarcia biblioteki z zachowaniem reżimu sanitarnego. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w prace Jury, dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom, fundatorom nagród. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej XVI edycji Konkursu, głęboko wierząc, że już w przyjaznych, normalnych warunkach.