Bosiek, Nogal i Palka z kolejnymi złotymi medalami Mistrzostw Polski na Dystansach.

217
Foto: Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

Autor: Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

Karolina Bosiek z Pilicy Tomaszów Mazowiecki zdobyła dwa złote medale drugiego dnia mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które trwają w Tomaszowie Mazowieckim. Bosiek jest największą gwiazdą silnie obsadzonej imprezy, bo na swoim koncie ma już cztery medale, w tym trzy złote.

W środę Bosiek wygrała rywalizację na 500 metrów i była druga na 3000 metrów, natomiast w czwartek zwyciężyła na dystansie 1000 metrów oraz w biegu masowym ze startu wspólnego.

– Nie spodziewałam się, że tak dobrze to będzie wyglądało, po prostu jechałam swoje. Śmieję się, że odbiłam sobie za nieudany zeszły rok. Bardzo się cieszę zwłaszcza z dobrego rezultatu na 500 metrów, bo czas poniżej 39 sekund to bardzo fajny wynik na tym torze – mówiła Bosiek.

– Karolina w tym sezonie świetnie się prezentuję. Cieszę się, że pojawiła sie taka osoba, która naciska na nas, sprinterki. Karolina jest sporą niespodzianką, ale nie jest to powód, by martwić się o swoją formę. Dla nas to jest znak, że mamy sporo do roboty – chwaliła Bosiek Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice), trzecia na dystansie 1000 metrów.

W biegu ze startu wspólnego Bosiek wyprzedziła na podium Magdalenę Czyszczoń (AZS AWF Katowice), która dzień wcześniej triumfowała na dystansie 3000 metrów.

– Bardzo się cieszę, że wszystko idzie w dobrą stronę. Sezon jest bardzo specyficzny i ciężki dla nas pod względem psychicznym. Musimy to unieść na swoich barkach – mówiła Czyszczoń, która w sobotę w Tomaszowie Mazowieckim wystartuje jeszcze na dystansie 5000 metrów.

Świetnie w Arenie Lodowej spisuje się także Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk), który po środowym triumfie na 500 metrów w czwartek okazał się najlepszy na dystansie dwukrotnie dłuższym. Drugiego na mecie Damiana Żurka (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) wyprzedził o trzy setne sekundy.

– Rok temu ja przegrałem minimalnie, dzisiaj ten los jakoś mi się odpłacił. Jestem bardzo zadowolony, że udało się stanąć na najwyższym stopniu podium i ten wyścig na tysiąc metrów, mój drugi w tym roku, był dobry. Nasza grupa, czyli pierwsza trójka, przejechała bardzo dobrze. Byliśmy blisko siebie co pokazuje, że poziom jest bardzo wyrównany. Cieszymy się, że mogliśmy tu wystartować i pokazać się z jak najlepszej strony – mówił Nogal.

Swój drugi złoty medal zdobył w czwartek także Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk), który po środowym triumfie na 5000 metrów w czwartek triumfował w biegu ze startu wspólnego. Sponsorem głównym mistrzostw jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Zawodnicy podkreślają, że Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego stanął na wysokości zadania organizując kilka imprez, by mogli w nich wystartować. Wcześniej Międzynarodowa Unia Łyżwiarska odwołała wszystkie międzynarodowe zawody, które miały odbyć się do końca 2020 roku.

– Władze starają się, żeby zapewnić nam starty i dać nam szansę, żebyśmy ten sezon zaczęli i dokończyli formą startową, co w roku przedolimpijskim jest bardzo ważne – dodała Czyszczoń.

W piątek, który będzie trzecim dniem rywalizacji w mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim, odbędzie się rywalizacja na dystansach 1500 metrów oraz w biegach drużynowych. Zawody odbywają się bez udziału publiczności, a bezpłatną transmisję ze wszystkich czterech dni mistrzostw będzie można obejrzeć w Internecie na kanale YouTube PZŁS.

Wyniki 2. dnia Mistrzostw Polski na Dystansach, Tomaszów Mazowiecki

Kobiety

1000 metrów
1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1:17.632. Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Maz.) 1:18.483. Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice) 1:18.88

Bieg ze startu wspólnego
1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 2. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice)3. Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Maz.)

Mężczyźni

1000 metrów
1. Artur Nogal (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 1:11.082. Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1:11.113. Marcin Bachanek (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 1:11.95

Bieg ze startu wspólnego
1. Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk)2. Marcin Bachanek (GKS Stoczniowiec Gdańsk)3. Jakub Piotrowski (KS Pilica Tomaszów Maz.)