„Szkoła Pamięta”

55

Autor: SP nr 3 im. Józefa Piłsudskiego

Nasza szkoła kolejny raz  wzięła udział w akcji zainspirowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod hasłem: „Szkoła Pamięta”.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa przebieg przedsięwzięcia miał inny wymiar. Uczniowie wykorzystali swój wirtualny zasięg, aby upamiętnić ludzi, którzy wpłynęli na historię naszej małej społeczności. Samodzielnie wykonywali plakaty, prezentacje oraz szkice miejsc pamięci narodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Nasi podopieczni przypomnieli nam o lokalnych bohaterach, którym poświęcili wiele ze swoich prac. Część uczniów podzieliła się z nami opowieściami na temat swoich pamiątek rodzinnych, którą są przekazywane  z pokolenia na pokolenie i mają dla nich ogromne znaczenie.

Znajomość Małej Ojczyzny i jej dziejów jest obowiązkiem jak i wartością, którą ciągle, na nowo, powinniśmy w sobie odkrywać. Dzięki takim akcjom młodzież zdobywa wiedzę, kształtuje świadomość narodową i obywatelską oraz szacunek dla dobra wspólnego jakim jest dziedzictwo narodowe. W ten sposób nasza szkolna społeczność dołączyła do placówek pielęgnujących pamięć o naszej historii.