Podsumowanie 2. dnia MP w Wieloboju

448
Foto: PZŁS

Autor: PZŁS

Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) wśród kobiet i Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk) wśród mężczyzn wygrali 87. Mistrzostwa Polski w wieloboju w łyżwiarstwie szybkim, które w niedzielę zakończyły się w Tomaszowie Mazowieckim. Już w najbliższy weekend łyżwiarze znów pojawią się w Arenie Lodowej, by rywalizować o medale Mistrzostw Polski w Wieloboju Sprinterskim.

Bosiek przed trzema tygodniami zdobyła pięć złotych medali mistrzostw Polski na Dystansach, a teraz, broniąc tytuł mistrzyni Polski w Wieloboju, potwierdziła, że jest najbardziej wszechstronną polską panczenistką.

– Tutaj była walka do ostatnich rund ostatniego dystansu. Fajnie, że mi się udało. Te 5 kilometrów potraktowałam już jako zabawę, choć nie do końca przyjemną dla moich nóg i całego organizmu. Cieszę się, że obroniłam tytuł sprzed roku – mówi Bosiek.

W trakcie biegu na 5000 metrów Bosiek zaczęła bardzo spokojnie, w pewnym momencie tracąc do Natalii Czerwonki około czterdziestu metrów. Jej finisz jednak był bardzo mocny. – Zmotywowałam się, gdy zobaczyłam, że zbliżam się do Natalii na tych ostatnich rundach. To jest dystans, który trzeba pojechać ostrożnie, bo ostatnie rundy są naprawdę zdradliwe – dodaje.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy był Szymon Palka, który zdominował rywalizację na najdłuższych dystansach, czyli pięciu i dziesięciu tysięcy metrów. – Z tego bardzo się cieszę. Dobrze, że Artur Janicki wrócił do rywalizacji, bo po ostatnich mistrzostwach Polski na Dystansach czułem niesmak, że go nie było. Teraz wrócił, udało mi się z nim wygrać, podobnie jak z Marcinem Bachankiem – mówi Palka.

Zawodnik gdańskiego Stoczniowca, który specjalizuje się w biegach długich nie ukrywa, że mocno pracuje też nad dystansem 500 metrów. – Gdy jadę ten dystans to czuję niepokój, bo wiadomo, że się w nim nie specjalizuję. Razem z trenerem jednak pracujemy nad tym i próbujemy to doskonalić, by ta pięćsetka wychodziła mi jak najlepiej – dodaje.

Z dyspozycji zawodników zadowolony jest Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. – Po perturbacjach zdrowotnych części zawodników wszyscy już trenują razem. Cała czołówka stawiła się w Tomaszowie i muszę powiedzieć, że pozytywnie jestem zaskoczony wynikami startów na 1500 metrów. Widać, że zawodnicy potrzebują tych startów i nawet z dnia na dzień jest duża różnica w ich czasach. Natalia Czerwonka uzyskała wynik na poziomie 1:58, a na tym lodzie w hali w Tomaszowie to jest bardzo dobry wynik. Podobnie Karolina Bosiek, czy chłopaki – mówi medalista igrzysk olimpijskich w Soczi.

Zawody w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym, a organizatorzy zadbali o pełne bezpieczeństwo uczestników. – Niestety nie ma kibiców i na pewno zawodnicy to odczuwają, bo zawsze są oklaski, czy okrzyki. Niestety, musimy się do tego przyzwyczaić, pewnie i po Nowym Roku to się nie zmieni. Dzięki wsparciu sponsora głównego imprezy, czyli PGE Polskiej Grupy Energetycznej, mamy fajną i profesjonalnie zrobioną transmisję, a kibice chętnie oglądają te zawody. Dziękuję za to, bo to już kolejne zawody, które odbywają się przy wsparciu PGE – dodaje Niedźwiedzki.

Już w najbliższy weekend w Arenie Lodowej odbędą się kolejne łyżwiarskie mistrzostwa Polski. Tym razem na starcie staną najlepsi sprinterzy. – Październik i listopad stoją pod hasłem mistrzostw Polski. Dla nas są to niejako Puchary Świata i w przyszłym tygodniu rywalizować będą sprinterzy. To będzie, podobnie zresztą jak i mistrzostwa Polski w wieloboju, także kwalifikacja do mistrzostw Europy, które, mam nadzieję, odbędą się w styczniu w Heerenveen – wyjaśnia dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

– Znowu czeka mnie walka o najlepsze miejsca. Na pewno będzie bardzo emocjonująca, więc zachęcam do oglądania. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po mojej myśli – mówi Bosiek.

  1. Mistrzostwa Polski w wieloboju

Kobiety
1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 166,982
2. Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Maz.) 167,587
3. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) 170,762

Wyniki na poszczególnych dystansach, 2. dzień MP w wieloboju

1500 metrów
1. Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Maz.) 1:58.86
2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1:59.88
3. Natalia Jabrzyk (KS Pilica Tomaszów Maz.) 2:03.62

5000 metrów
1. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) 7:18.07
2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 7:31.05
3. Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Maz.) 7:35.82

Mężczyźni
1. Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 156,876
2. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 157,754
3. Marcin Bachanek (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 159,525

Wyniki na poszczególnych dystansach, 2. dzień MP w wieloboju

1500 metrów
1. Marcin Bachanek (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 1:50.31
2. Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 1:50.79
3. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 1:51.09

10000 metrów
1. Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 13:49.89
2. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 14:03.02
3. Marcin Bachanek (GKS Stoczniowiec Gdańsk) 14:47.03

Pełne wyniki