Uczciliśmy rocznicę Powstania Styczniowego

111

Autor: Urząd Miasta

22 stycznia o godz. 9, w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mszą świętą w Sanktuarium św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęło się upamiętnienie najdłuższego zrywu niepodległościowego epoki porozbiorowej. Po mszy przedstawiciele władz powiatu i miasta, delegacje służb mundurowych, delegacje tomaszowskich szkół oraz  organizacji społecznych i politycznych złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem „W hołdzie uczestnikom powstań narodowych” zlokalizowanym w Tomaszowie Mazowieckim na skwerze przy zbiegu ul. Mościckiego i Browarnej.  

Powstanie styczniowe, przeciwko Imperium Rosyjskiemu, wybuchło nocą z 21 na 22 stycznia 1863 roku. Było największym i zarazem najdłuższym (trwało od stycznia 1863 roku do jesieni 1864 roku) polskim zrywem niepodległościowym. Powstańcy stoczyli ponad tysiąc dwieście potyczek z wojskiem rosyjskim. Po jego klęsce kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych, prawie tysiąc straconych, około 38 tysięcy skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię. Ponad 10 tysięcy powstańców zmuszono do emigracji.

O udziale tomaszowian w Powstaniu Styczniowym można się dowiedzieć z artykułu zamieszczonego na stronie Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.