Laserowy miernik prędkości w walce z drogowym piractwem

283

Autor: KPP

Tomaszowska drogówka została wyposażona w nowe urządzenie do pomiaru prędkości, jakim jest laserowy miernik prędkości TruCAM II LTI 20/20. Narzędzie to jest niezwykle pomocne i skuteczne w zwalczaniu piractwa drogowego i eliminacji z ruchu kierowców stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników dróg. Już jutro 29 stycznia 2021 roku, nowe urządzenie zostanie wykorzystane w wojewódzkich działaniach policjantów ruchu drogowego pod nazwą ,,Prędkość”.

Do 26 stycznia 2021 roku policjanci tomaszowskiej drogówki posiadali na swoim wyposażeniu i wykorzystywali w codziennej służbie, łącznie trzy  ręczne mierniki laserowe  marki Ultra Lyte służące do pomiaru prędkości pojazdów. Sytuacja ta zmieniła się z dniem 27 stycznia 20121 roku, gdy mundurowi  otrzymali kolejne urządzenie. Tym razem jest to nowoczesny laserowy miernik prędkości TruCAM II LTI 20/20. Policjanci ruchu drogowego przy wykorzystaniu tego urządzenia prócz podstawowej funkcji pomiaru prędkości, będą mogli również robić zdjęcia i nagrania wideo pojazdów, których kierowcy przekroczyli prędkość, ale także ujawniać wykroczenia bez konieczności zatrzymywania kierowcy. Takie rozwiązanie umożliwia pomiar prędkości na drogach o kilku pasach ruchu w jednym kierunku oraz w miejscach, gdzie nie jest możliwe zatrzymanie pojazdu. Pozwala to na skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi, a co za tym idzie, ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci za pomocą nowego sprzętu będą ujawniać nie tylko kierowców jadących zbyt szybko, ale również popełniających inne wykroczenia, jak przekroczenie ciągłej linii, przejazd na czerwonym świetle, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy nie zapinających pasów bezpieczeństwa. W nadchodzącym sezonie motocyklowym na baczności będą musieli się mieć także motocykliści, bowiem możliwości miernika są bardzo szerokie i umożliwiają identyfikację pojazdów z dużej odległości. Nowy radar nie tylko emituje wiązkę lasera, ale ma także wbudowaną kamerę oraz ekran, na którym można odtworzyć nagranie z zapisem wykroczenia i dokonanym pomiarem.

Po raz pierwszy urządzenie zostanie wykorzystane w dniu jutrzejszym, podczas wojewódzkich działań policjantów ruchu drogowego pod nazwą ,,Prądkość”.