Dzień Patrona w SP Nr 3

276

Autor: SP Nr 3 im. Józefa Piłsudskiego

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef Piłsudski

Tradycyjnie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim obchodzi Dzień Patrona 19 marca. Placówka ma  ogromny zaszczyt nosić imię największego z Polaków  jakim był Józef Piłsudski. Marszałek uznawał wartości, które z całą mocą pragniemy przekazać naszym wychowankom. W codziennej nauce i działaniach usilnie staramy się zakorzenić w uczniach szacunek do drugiego człowieka, oddanie sprawie oraz miłość do Ojczyzny.

W tym trudnym dla wszystkich roku szkolnym świętowanie Dnia Patrona miało dla nas szczególne znaczenie. Chcieliśmy zjednoczyć się w działaniu i pokazać, że mimo pracy w różnych miejscach, nie zostaliśmy rozdzieleni przez panującą pandemię, wciąż jesteśmy wielką rodziną „Trójki”. Wszystkie starania i myśli przełożyły się na działania. Zarówno uczniowie przebywający na nauce zdalnej, jak ci najmłodsi, którzy uczyli się w placówce pokazali, jak pięknie można świętować ten szczególny czas.
W roku szkolnym 2020/2021 Dzień Patrona został ogłoszony Tygodniem Patrona. Pomysłów na celebrowanie uroczystości było tak wiele, że jeden dzień z pewnością by nie wystarczył. Klasy pierwsze zdecydowały się zaśpiewać “Krakowiaka”. Klasa 2B zagrała  utwór na flażoletach, a trzecioklasiści wspaniale zatańczyły ten radosny narodowy taniec. Najmłodsi uczniowie z rodziny Trójki spisali się znakomicie, utrwalając wspomnienia o Piłsudskim i  jego czynach na obrazach i kolażach. Nie możemy zapomnieć o “Zeróweczce”, która ucząc się o Naszym Naczelniku, wykonała w tym tygodniu przepyszny deser na imieniny Józefa Piłsudskiego.
Szóstoklasiści, zaprezentowali swoje umiejętności, wykorzystując wizerunki naszego Patrona do tworzenia memów. Mogłoby się wydawać, że takie nowoczesne podejście odbierze powagę i wyniosłość samemu Piłsudskiemu. Nic bardziej mylnego. Uczniowie z wielkim szacunkiem przenieśli naszego Naczelnika w świat XXI wieku. Ponadto uzdolnieni muzycznie piątoklasiści wykonali na instrumentach  utwór “Krakowiak”. Wszystkie działania uczniów zostały zaprezentowane na szkolnym Facebooku.
W naszej szkole przyjęło się również świętować Dzień Patrona jako Dzień Wąsacza. W tym dniu każdy uczeń oraz nauczyciel mógł z dumą nosić bujne wąsy, takie jak  Naczelnik. W sumiastych wąsach  wszyscy wyglądali dumnie, a jednocześnie prezentowali się przezabawnie.
 Obchody Dnia Patrona nie odbyłyby się bez zaangażowanie wychowawców, którzy na lekcjach przybliżyli  uczniom postać Marszałka. Niezaprzeczalnie wielkie podziękowania należą się również Rodzicom naszych podopiecznych, ponieważ to oni motywują  swoje pociechy oraz cierpliwie angażują się w proponowane przez szkołę działania. Zwieńczeniem tygodniowego celebrowanie było uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Poległym Legionistom Piłsudskiego przez Panią dyrektor Lucynę Siudzińską, klasę 2B oraz “Zerówkę”.