Polecamy: Joanna Kalina – bajki

163

Obie książki powstały we współpracy z moimi uczniami klas II-III ze Szkoły Podstawowej w Gościmiu oraz mojej córki Ani.

Pierwsza książka „Zielona bajka” stworzona została na potrzeby chwili, jaką była akcja społeczna – „Zielone czytanie”. Była to impreza plenerowa zorganizowana przez panią sołtys wsi Zielątkowo, na którą zostaliśmy zaproszeni jako goście. Wspólnie z uczniami stworzyliśmy legendę, która w fantastyczny sposób przybliży dzieciom i mieszkańcom wsi genezę powstania nazwy Zielątkowo. Ilustracje do bajki wykonali moi uczniowie, oraz jak wspomniałam, moja corka Ania. Bajka trafiła do druku, gdyż chciałam, aby każdy uczeń miał swój egzemplarz dla siebie, jako nagroda na koniec roku szkolnego.  Reszta wydrukowanych książek trafiła na aukcje charytatywne, a zebrane pieniądze zasiliły konto potrzebującej dziewczynki.
„Cień wilka” – to bajka, w której znajdziemy nieco elementów fantastycznych wymieszanych z faktami historycznymi dotyczącymi wsi Gościm. Tutaj również przybliżamy etymologię nazwy „Gościm”. Ilustracje do tej bajki wykonały dzieci z  Gościmia w ramach konkursu plastycznego, a okładkę zaprojektowała moja córka.
Dochód ze sprzedaży drugiej bajki również przeznaczony został na cele charytatywne.
Obecnie jesteśmy w trakcie pisania kolejnej historii i poszukujemy osób chętnych wesprzeć nas finansowo.
Dzięki temu, co wspólnie stworzyliśmy,  moi uczniowie mogli na własnej skórze odczuć, że to co robią ma sens i jest wartościowe pod wieloma względami.
Nasze bajki trafiły do wielu miast w Polsce, a także do Norwegii, Anglii i Meksyku.

Pozdrawiam

Joanna Kalina