W OSP Przesiadłów spotkanie dotyczące projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych

188

Autor: Starostwo Powiatowe

W środę, 2 czerwca 2021 roku, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przesiadłowie, gmina Ujazd, odbyły się konsultacje społeczne na temat ustawy o ochotniczej straży pożarnej.

Na zdjęciu: od prawej: kapitan Stańdo, prowadzący uroczystość w Przesiadłowie, Ewa Wendrowska –radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Martyna Wojciechowska – radna Rady Powiatu Tomaszowskiego, Dariusz Misztal - Wójt Gminy Będków,  Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Renata Dąbrowicz - sekretarz Gminy Inowłódz, Iwona Łuszcz-Krawczyk – zastępca Wójta Gminy Rzeczyca, Janusz Ciesielski – radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Marian Holak - Wójt Gminy Budziszewice, Jan Balcerek – radny Rady Powiatu Tomaszowskiego, Bogdan Kaczmarek – Wójt gminy Żelechlinek, Franciszek Szmigiel - Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Piotr Majchrowski - Wójt Gminy Lubochnia, Andrzej Bednarek - Wójt Gminy Czerniewice, podczas konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej, która odbyła się 2 czerwca 2021 roku w OSP Przesiadłów

Podczas pierwszej części spotkania minister Maciej Wąsik, posłowie na Sejm RP: Robert Telus, Grzegorz Wojciechowski i Grzegorz Lorek, senator – Rafał Ambrozik oraz Komendant Główny PSP – nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, wręczyli promesy prezesom jednostek z powiatu tomaszowskiego, za zaangażowanie w udzielaniu pomocy w transporcie osób, mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV-2.

Na zdjęciu: od prawej: Robert Telus - poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu strażaków, nadbrygadier Andrzej Bartkowiak - Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier, Maciej Wąsik - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zbigniew Łyszkowicz - Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Rafał Ambrozik – senator RP, Grzegorz Lorek i Grzegorz Wojciechowski – posłowie na Sejm RP, w mundurach – strażacy, podczas konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej, która odbyła się 2 czerwca 2021 roku w OSP Przesiadłów

Ochotniczym Strażom Pożarnym zostało przyznane dofinansowanie  ze środków  Funduszu Przeciwdziałania COVID-19,  w kwocie 5 tysięcy złotych. Z terenu powiatu tomaszowskiego takie wsparcie otrzymały 44 jednostki.  

Doceniając szczególną postawę obywatelską ochotniczego pożarnictwa „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, na przestrzeni dziejów naszej państwowości, przygotowany został projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej.

Na zdjęciu: uczestnicy konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej, która odbyła się 2 czerwca 2021 roku w OSP Przesiadłów, z przodu – przy mikrofonie – Artur Pawlak – Wójt Gminy Ujazd

„Dzisiaj odbywaliśmy na Ziemi Tomaszowskiej konsultacje w sprawie ustawy ochotniczej straży pożarnej. Przyjęliśmy taką taktykę, że ogłaszamy projekt, jeździmy i pytamy się strażaków, co myślą na ten temat. Także dementujemy różne plotki, fejki, które powstały. Głównym celem tej ustawy jest przyznanie strażakom ochotnikom, którzy są już na jesieni życia, dodatków do emerytury, które będą wynosiły jedną czternastą najniższego wynagrodzenia. To są dodatki miesięczne. Chcemy o nich zadbać, żeby ta jesień życia była dla nich łatwiejsza, bardziej dostatnia.” – powiedział Maciej Wąsik – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Była to pierwsza z konsultacji, z konsultacji tak wielkich, bo dla całego powiatu tomaszowskiego i z udziałem pana Ministra, jak również z udziałem pana Komendanta Głównego. Naprawdę bardzo dobre spotkanie. Spotkanie, które spowodowało, wiele wniosków od strażaków do nas wpłynęło, i co najpiękniejsze dla nas, polityków, dla mnie osobiście, że widziałem uśmiech strażaków na twarzy, gdy pan Minister odpowiadał na każde pytanie. Gdy pan Minister opowiadał, że to załatwimy, to załatwimy, to będzie w ustawie, to tak wyglądało, jakby to były tylko jakiś obietnice wyborcze, a przecież my nie jesteśmy w tej chwili w kampanii wyborczej. To są naprawdę rzeczy, które są przygotowane dla ochotników strażaków. To jest naprawdę dobra ustawa dla ochotników strażaków. Pierwsza ustawa, która reguluje tak dobrze sprawy dotyczące ochotników strażaków, ale najważniejsza w tej sprawie, w tej ustawie jest dodatek emerytalny. Wielu polityków przez wiele lat, przez dziesiątki lat obiecywało, że ten dodatek będzie i nigdy tego dodatku nie wprowadziły. Teraz tak będzie drodzy strażacy, drodzy Państwo, i to jest jakby najważniejsza informacja.” – powiedział zadowolony z odbytych konsultacji ze strażakami ochotnikami z powiatu tomaszowskiego, Robert Telus – poseł na Sejm RP.

„Przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Przesiadłowie, gmina Ujazd, odbyły się konsultacje społeczne, z udziałem sekretarza w ministerstwie MSWiA pana Macieja Wąsika. Byli również obecni parlamentarzyści, pod przewodnictwem pana posła Roberta Telusa. Był Komendant Główny Straży Pożarnej, Komendant Wojewódzki, byli druhowie i druhny powiatu tomaszowskiego, było wielu zaproszonych gości, wójtowie,  radni każdego szczebla. To są wyjątkowe chwile, wyjątkowy moment, jest mowa o nowej ustawie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Ta ustawa przewiduje dodatki emerytalne dla tych wszystkich, którzy w sposób ochotniczy, przez wiele lat, służyli przede wszystkim nam, Polakom, mieszkańcom tej ziemi, ziemi czy to warszawskiej, czy to łódzkiej, czy gdańskiej, w tym przypadku tomaszowskiej. Służyli swoją pomocą, narażając swoje życie i bezpieczeństwo po to, żeby nieść ratunek wszystkim innym. Te dodatki emerytalne naprawdę się należą. Walczyli o to wiele lat, ale dopiero ten rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy podjął to wyzwanie, i miejmy nadzieję, że w bardzo szybkim czasie nastąpi wejście w życie tej właśnie, jakże potrzebnej dla tej grupy społecznej, ustawy.

 Cieszymy się bardzo, że dzisiaj pan Minister zaszczycił swoją obecnością, właśnie na Ziemi Tomaszowskiej, że również, i widać z perspektywy Warszawy i te mniejsze ośrodki, takie właśnie jak powiat tomaszowski, jak gmina Ujazd. To jest bardzo ważne i to, co zresztą powiedział na spotkaniu, że przemierza całą Polskę wzdłuż i wszerz, czyli to nie jest tak, że jesteśmy my tylko jedyni, wyjątkowi, natomiast widzi wszędzie ten potencjał, związany z ochotniczymi strażami pożarniczymi, ale też widzi te wszystkie potrzeby i wsłuchuje się w konkretne postulaty i wnioski, dopadające poszczególnych strażaków. Tak to miało miejsce dzisiaj, co więcej, padła deklaracja, że niektóre z nich na pewno zostaną uwzględnione w tej ustawie. Cieszymy się z tych wszystkich działań, które mają docenić tych wszystkich, którzy przez lata pomagali bezinteresownie innym. To jest ważne, tak że bardzo dziękujemy i liczymy, że ta ustawa jak najszybciej wejdzie w życie.” – pochwalił pomysł organizowania konsultacji społecznych w całej Polsce Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Druga część spotkania przebiegła na dyskusji o projekcie ustawy. Do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych nad tym projektem zostali zaproszeni wszyscy zebrani.

Wiele pytań zadawali uczestnicy spotkania ministrowi i posłom. Składali wiele propozycji, co w ustawie według nich powinno się znaleźć. Ze swoimi pytaniami wystąpili między innymi: Alicja Puchalska – prezes OSP w Białobrzegach, upomniała się o kobiety – strażaczki Jacek Zakrzewski – Komendant Gminny OSP w Rzeczycy, Edmund Król – prezes OSP w Smardzewicach i radny Rady Powiatu Tomaszowskiego. Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Ewa Wendrowska zwróciła uwagę na potrzeby utworzenia dziecięcych oddziałów Ochotniczych Straż Pożarnych, by id najmłodszych lat przegotowywać dzieci do wykonywania pracy strażaka.

„Szanowni Państwo, dzisiejsze konsultacje przeszły w bardzo przyjaznej atmosferze. To z jakim ogromnym entuzjazmem spotkały się pomysły naszych druhów, naszych sąsiadów i przyjaciół, którzy codziennie biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, jest takim miodem tutaj dla uszu nas, samorządowców. Bardzo się cieszymy, dziękujemy serdecznie za zaproszenie, że mogliśmy wziąć udział i zobaczyć na własne oczy, jak faktycznie przebiega współpraca między rządem, samorządem i lokalną społecznością. Szczerze mówiąc, jedyne pytanie na koniec, jakie nasunęło mi się, a propos dzisiejszych konsultacji, to, jakie kwalifikacje trzeba spełnić by móc zapisać się do OSP.” – powiedziała Martyna Wojciechowska – radna Rady Powiatu Tomaszowskiego.

„Szanowni Państwo, cieszę się bardzo, że mogłem uczestniczyć w spotkaniu z panem ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, panem Maciejem Wąsikiem, Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, druhami strażakami. Ja reprezentuję

gminę Będków. Uczestniczę w tym spotkaniu z ochotnikami z mojej Gminy. W mojej Gminie jest aż 8 jednostek OSP. Mieliśmy przyjemność przyjąć z rąk pana Ministra 5 promes w wysokości 5000 złotych. To jest pierwszy raz, gdzie jest doceniona w formie materialnej, praca ochotników strażaków. Mieliśmy przyjemność również uczestniczyć, po raz pierwszy w historii, w konsultacjach, tak szeroko pojętych, dotyczących ochotniczej straży pożarnej. Cieszę się że tak wartościowa jednostka mundurowa, która od wielu lat funkcjonuje, od czasów zamierzchłych, na terenie naszego kraju, po raz pierwszy podjęto działania na ich rzecz, na ich wsparcie, docenienie tych ochotników, którzy zawsze bezinteresownie biegli do pożaru. Teraz jak wiemy, projekt nowej ustawy zawierać będzie również podatek dla nich.

 Jest mi niezmiernie miło, i jeszcze raz serdecznie dziękuję, za wszelkiego rodzaju wsparcie dla naszych jednostek. Pragnę tutaj podkreślić również, że w ubiegłym roku, nasze jednostki otrzymały jedna w Będkowie, OSP Będków, otrzymała wóz bojowy o wartości bez mała 800 tysięcy złotych. Wkład Gminy to jest jakiś procent, natomiast przy wsparciu Ministerstwa, Państwowej Straży Pożarnej, te wozy bojowe, piękne, mogą się pojawiać, czego moja Gmina jest przykładem. Kolejnym wozem jest 10-letnie auto, które przybyło do jednostki w mojej gminie, to jest OSP Rzeczków. Podziękowałem panu Ministrowi, panu Generałowi, za tak prężną działalność i tak mocne wsparcie, tak niewielkich gmin i niewielkich jednostek,  ale jakże cennych dla naszej społeczności.” – pochwalił jednostki działające na terenie gminy Będków Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków.