Podczas wakacji zadbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych

195

Autor: KPP

Czas wakacji powinien być dla dzieci okresem wypoczynku i beztroskiej zabawy. Jednak by tak było musimy nasze pociechy wyposażyć w odpowiednią wiedzę, a samemu minimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji zagrażających naszym latoroślą. Niestety w ciągu ostatniej doby na terenie powiatu tomaszowskiego doszło do dwóch zdarzeń z udziałem dzieci. Co istotne, obu zdarzeniom można było zapobiec. Apelujemy do rodziców i opiekunów o zachowanie zdrowego rozsądku i czujności.

Do pierwszego zdarzenia doszło 19 lipca 2021 roku około 13:00 na terenie gminy Czerniewice, gdzie na plantacji borówki, kilkuosobowa rodzina dokonywała zbiorów. W pewnym momencie 30-letnia kobieta postanowiła przejechać pojazdem typu Van na teren posesji. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt, iż kobieta ruszyła autem z otwartą klapą części bagażowej w czasie gdy w pojeździe znajdowała się dwójka jej dzieci w wieku 3 i 5 lat. Niestety podczas wykonywania manewrów na podwórzu posesji młodszy z maluchów wypadł z pojazdu i prawdopodobnie został potracony przez vana. Nie obyło się bez szpitala i transportu dziecka Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala specjalistycznego oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów. Na szczęście życiu dziecka nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo a odniesione obrażania okazały się być powierzchowne.

Do kolejnego zdarzenia doszło tego samego dnia około godziny 16:00 w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych na ulicy Nowowiejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu zdarzenia policjanci, 23-letni kierowca osobowego mercedesa jadąc wymienioną ulicą w kierunku ulicy Spalskiej potrącił przejeżdżającego na rowerze przez przejście dla pieszych 12-letniego chłopca. Jak ustalono nastoletni rowerzysta na przejście wjechał z za stojącego pojazdu, który utrudnił widoczność obu kierujących. Nastolatek z urazem również trafił do szpitala na diagnostykę obrażeń.

Oba przykłady wyraźnie wskazują, że nie trzeba było wiele by ich uniknąć. W pierwszym z przypadków wystarczyło zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa przewozu dzieci w pojeździe, zaś w drugim wyposażyć nastolatka w odpowiednią wiedzę, który wiedział by że przejście dla pieszych pokonujemy tylko i wyłącznie pieszo po wcześniejszym, dokładnym upewnieniu się możemy bezpiecznie przez nie przejść.

Tomaszowscy policjanci apelują do rodziców i opiekunów by zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci, bowiem nawet chwilowa utrata czujności może być brzemienna w skutkach. Zróbmy wszystko by te wakacje w przyszłości były czasem tylko miłych wspomnień.