„Zakazane piosenki” w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej

567

Autor: Starostwo Powiatowe

W niedzielę, 1 sierpnia 2021 roku, w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej można było obejrzeć spektakl zatytułowany „Zakazane piosenki”.

Na zdjęciu: zdjęcie ze spektaklu „Zakazane piosenki” w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych i teatralnych w PCAS-ie, 1 sierpnia2021 roku

Spektakl zaprezentowała młodzież i dzieci, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach wokalnych i teatralnych w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.  Wokaliści pracują pod kierunkiem Katarzyny Rychlik, a aktorzy pod kierunkiem Joanny Domalik-Dróżdż.

Teksty czytane do spektaklu wybrała Joanna Domalik-Dróżdż, a piosenki Katarzyna Rychlik. Wokaliści wykonali wiele znanych piosenek z czasów II wojny światowej: „Warszawskie dzieci”, „Warszawo ma”, „Pałacyk Michla, Żytna, Wola”, „Serce w plecaku”, „Ukochana, ja wrócę”, „Zośka”, „Piosenka o mojej Warszawie” i „Deszcz, jesienny deszcz”.

Na zdjęciu: zdjęcie ze spektaklu „Zakazane piosenki” w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych i teatralnych w PCAS-ie, 1 sierpnia2021 roku

 „Drodzy Państwo, bardzo serdecznie dziękuję naszej młodzieży i dzieciom za ten przepiękny występ. przypominający, chociaż w cząstkowy sposób, te wszystkie wydarzenia,  w ramach powstania warszawskiego. Bardzo serdecznie dziękuję występującym, dziękuję tym animatorom, którzy przygotowywali młodzież, Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do dzisiejszego występu. i oczywiście głębokie podziękowania na ręce dyrekcji, która to wszystko potrafiła ułożyć w taki sposób, żebyśmy byli  świadkami pięknego wydarzenia. Pięknego, ale wspominamy wydarzenie dramatyczne. Jedno z wielu w historii naszego państwa. I ci, którzy stali na czele tego powstania chcieli chociaż część Polski uratować przed tym nowym sprzymierzeńcem, przed tym najeźdźcą, który kilka lat wcześniej pięć lat wcześniej podpisywał pakt Ribbentrop-Mołotow i do momentu, zanim się nasi zaborcy pokłócili, byli zgodni, że  takie państwo jak Polska powinno zniknąć z mapy Europy.  Chcąc ratować tą wolność, licząc też na to, że Rząd na uchodźstwie, dzięki temu, że to powstanie wybuchnie, będzie miał więcej argumentów  do tego, żeby przekonać naszych zachodnich sojuszników do tego, żeby  lepsze warunki wynegocjować w czasie powojennym, dla Warszawy i dla całej Polski, zdecydował się na  to powstanie, powstanie, które pochłonęło ponad 200 tysięcy osób.  Dramat warszawiaków, dramat naszego narodu, bo przecież wiemy, że w powstaniu  brali udział mieszkańcy z innych miast z terenu całej Polski. Powstańcy ponieśli, no powiemy, ciężką stratę.  patrząc na to, ile istnień ludzkich zostało zamordowanych, ile osób zginęło.  To jest krew przelana za to, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju.  żebyśmy mogli cieszyć się tą wolnością, ale też żebyśmy mogli  uczyć się naszej państwowości i żebyśmy mogli też wyciągnąć wnioski z historii. O tym trzeba mówić, trzeba przypominać, tak jak powiedziałem,  żeby ta historia więcej się w naszym kraju nie powtórzyła.” – podziękował występującym w spektaklu Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Na zdjęciu: zdjęcie ze spektaklu „Zakazane piosenki” w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych i teatralnych w PCAS-ie, 1 sierpnia2021 roku

Do podziękowań dołączyła się Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego –

„Szanowni Państwo, dołączając do słów pana Starosty,  chciałabym złożyć serdeczne podziękowania za przepiękną lekcję historii,  przygotowaną w formie spektaklu, przez uczniów zajęć,  prowadzonych przez panią Kasię i przez panią Joannę, Bardzo serdecznie dziękuję, mam nadzieję, pani Dyrektor, że  przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało powstanie, widowisko będzie prezentowane w innych miejscach naszego powiatu. Bardzo na to liczę.  w Narodowym Dniu Pamięci Powstania Warszawskiego, w 77. rocznicę jego wybuchu.”